Eko tipy

Eko tipy 23. apríl 2024

Jarné upratovanie a cirkularita: minimalizujte odpad, maximalizujte dopad Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Neváhajte pri jarnom upratovaní myslieť aj na váš dopad na prírodu. Aby ste nemali čisto a zdravo len vo vašich príbytkoch, ale kamkoľvek prídete na celej planéte.

 

Keď na jar ožije svet za našimi oknami, mnohí z nás sa pustia do každoročného jarného upratovania, motivovaní túžbou osviežiť a vyčistiť svoje domovy. Tento rituál má však často neželaný dôsledok: výrazné zvýšenie množstva odpadu v domácnosti. Podľa Európskej environmentálnej agentúry vyprodukujú obyvatelia Európy ročne približne 487 kg odpadu na osobu, pričom toto číslo sa v období hromadného upratovania a čistenia prudko zvyšuje.

Vzhľadom na rastúce povedomie o environmentálnych problémoch je nevyhnutné pristupovať k jarnému upratovaniu s ohľadom na udržateľnosť a cirkuláciu. Aby sme vám v tomto úsilí pomohli, prinášame vám inšpiráciu v podobe niekoľkých projektov, ktoré vám uľahčia jarné upratovanie alebo dokonca získajú peniaze za nepotrebné veci.

Recyklácia je v poriadku, cirkulácia je lepšia

Zatiaľ čo recyklácia je už bežnou súčasťou slovenských domácností - viac ako 90 % Slovákov triedi odpad, čo je nad európskym priemerom - s predchádzaním vzniku odpadu je to horšie. V bohatších a ekologickejších častiach Európy je čoraz bežnejšie posielať veci späť do obehu. Nie je prekvapujúce, že recyklácia zvyčajne znižuje hodnotu výrobkov. Na druhej strane obehové hospodárstvo zabezpečuje, že výrobok si zachová svoju funkčnosť, čím sa šetria prírodné zdroje.

 

redukuj recykluj Zelenydennik

 

Posielanie vecí do obehu nebolo nikdy jednoduchšie

Vyhodiť niečo je oveľa rýchlejšie ako nájsť pre to nových majiteľov. Existujú však riešenia. V posledných rokoch prichádzajú nové možnosti, ktoré nám pomocou niekoľkých kliknutí na mobilnom telefóne umožňujú bez rizika a námahy odovzdať veci, ktoré boli ešte nedávno nepredstaviteľné - napríklad nespotrebované jedlo z reštaurácií a obchodov s potravinami. Špecializované aplikácie nám šetria čas a námahu - umožňujú nám priamo vyhľadať záujemcov a jednoducho im poslať tovar.

Telefóny

Telefóny obsahujú veľa cenných zdrojov, ktoré sú spojené nielen s finančnými nákladmi, ale aj so záťažou pre životné prostredie. Materiálov, ako je lítium, je čoraz menej, a preto sa mnohé spoločnosti snažia získať staršie telefóny na recykláciu. Ak ich však nechceme recyklovať, ale poslať späť do obehu, aké máme možnosti?

Fínska spoločnosť Swappie prišla na trh s kruhovým (cirkulárnym) riešením pre iPhony: od zákazníkov kupuje, repasuje a ďalej predáva iPhony za primeranú cenu. Je to výhra pre planétu, peňaženky zákazníkov aj ich svedomie. Swappie vykupuje iPhony od série 8 vyššie. Predaj je jednoduchý – pošlú k vám kuriéra domov zadarmo alebo sa môžete zastaviť na jednom z odovzdávacích miest a peniaze vám prídu na účet. V Bratislave ide o prevádzky KOLO a obchody NOSENE. Swappie môžete predať aj poškodený iPhone.

Ani staršie telefóny a zariadenia nemusia skončiť na skládke. Sľúbili sme jednoduché riešenie, tak tu je - česká nezisková organizácia Remobil zbiera funkčné telefóny alebo tablety a posiela ich ľuďom, ktorí sú v situácii, keď si telefón nemôžu dovoliť. Za každé zariadenie, ktoré je určené na recykláciu, odosiela príspevok na charitu. Darovanie je naozaj jednoduché - Remobil vám pošle kód a vy len donesiete telefóny do ktorejkoľvek pobočky Zásielkovne.

Knihy

Máte knižnicu plnú titulov, ktoré už nechcete čítať? Ak to nie sú vaše srdcovky, ale stále sú atraktívne, môžete ich výhodne predať. Ak chcete mať istotu, že knihy predáte, vyskúšajte službu Knihovrátok vydavateľstva Martinus, kde vám po zadaní ISBN na stránke hneď dajú vedieť, či majú o titul záujem.

Ak máte väčšie množstvo kníh, odporúčame vyskúšať službu Knihobot - knihy hromadne odfotíte a ak ich máte viac ako 50, kuriér ich bezplatne odvezie a Knihobot ich ponúkne na svojej stránke. Následne vám pripíše peniaze, keď si knihy niekto kúpi.

Zaujíma Vás tento trend? Napíšte nám.

615 zhliadnutí
Naposledy zmenené 23. apríl 2024

2 komentáre

 • skemca 500 mg precio cerca de Ameca Jalisco
  skemca 500 mg precio cerca de Ameca Jalisco pondelok, 17 jún 2024 07:21

  Red bumps mіght sound Ԁue to swollesn roolts bᥙt frequently disappear аfter ѕome houгs.
  Danger of of infection witһ epilating сan Ƅe reduced discover that ɑn antibacterial agent before and aftеr
  tһe procedure.

  Nahlásiť
 • www.green-tech-africa.com
  www.green-tech-africa.com piatok, 10 máj 2024 02:13

  Thiss paragralh will assist the internet people for building up new web site
  or even a blog from start to end.

  Nahlásiť

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.