Inšpiratívne z našej dielne

Inšpiratívne 05. august 2021

Čaj z ľanových semienok vám rozbehne trávenie Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ľan nádherne kvitne, láka čmeliaky a z jeho semienok získate toľko bielkovín ako z mäsa.

Čím sú ľanové semienka také výnimočné?

Obsahujú vitamín E, ktorý je silným antioxidantom a tiež slúži ako prevencia voči samovoľným potratom. Nabité sú aj vitamínmi skupiny B, ktoré sa podieľajú na širokej škále pozitív, a keď vám chýbajú, prejavuje sa to napríklad celkovou únavou, slabosťou či zvýšeným množstvom vyrážok. Vegetariáni a vegáni prijímajú málo/vôbec živočíšne potraviny a práve pre nich je dopĺňanie B-čka aj v podobe ľanových semienok veľmi osožné. Obsahujú tiež zdravý tuk, ktorý nájdeme aj v rybom tuku, preto je to výborná rastlinná náhrada, ak vám rybí tuk nevonia či nechcete zabíjať zvieratá. Na záver dodáme, že na 100 g semienok pripadá až 20 g bielkovín, a to je takmer rovnaké množstvo bielkovín ako v 100-gramovom kúsku hovädzieho mäsa (25 g).

flax 3608487 1920

Tobolka s ľanovými semienkami.

Rozbehnú trávenie i črevá

Pokiaľ je vašim problémom zápcha, mierne laxatívne účinky ľanových semienok rozhýbu vaše črevá aj žalúdok. Okrem toho ich ocenia ženy prechádzajúce menopauzou, nakoľko v nich nájdeme aj fytoestrogény, ktoré dokážu tlmiť príznaky, ktoré si so sebou klimaktérium prináša. Do tretice spomenieme, ako si vedia poradiť s tukom v tkanivách, pretože ho skrátka odvádzajú z tela preč, čím regulujú cholesterol.

Obmedzené dávkovanie

Ich chuť nie je ničím špecifiká, preto ak nimi posypete akékoľvek jedlo, neurobíte chybu. Majte na pamäti, že tieto liečivé semienka treba dávkovať ako tabletky. Lignany bojujú proti rakovine a v našej strave ich nájdeme len zriedka, v ľanových semienkach však sú a aby toho nebolo málo, nachádza sa ich tam stokrát viac než v iných zdrojoch. Práve kvôli ich výskytu by sme nemali semienka žuť celé dni, ale dávkovanie by malo predstavovať maximálne 2 polievkové lyžice denne.

pexels vie studio

Ľanové semienka sú veľmi zdravé.

Nejedzte ich bez rozdrvenia

Toto je častá chyba. Zabúdame, že ich šupka je veľmi odolná a ak ju nenarušíme, naše telo nedokáže načerpať všetko ich výživné vnútro. Preto by ste ich mali drviť v mažiari, mlynčeku na kávu či v mixéri. My vám dnes ponúkame ešte jednu skvelú a rýchlu alternatívu, a tou je ľanový čaj, respektíve odvar!

Ľanový odvar – zázrak na chudnutie

Jeho receptúra je na každej webovej stránke iná, my sa riadime postupom, ktorý sa nachádza na škatuľke od výrobcu, a teda 1 čajovú lyžičku ľanových semienok vložíme do šálky a zalejeme ju vriacou vodou, akoby sme si pripravovali čaj. Prikryjeme ho tanierikom, aby sa tam poriadne sparil a nevychladol tak rýchlo a až po 2 hodinách odvar vypijeme. Pri dlhodobom pití pomáha s chudnutím a zmierňuje aj celulitídu. Je to malý zázrak. :-)

pexels tikse 8871400

Ľan vám rozžiari záhradu.

Zasaďte si ho

Ľan je tradičná plodina, ktorú má v záhrade už len málokto. Paradoxne. Vôbec nie je náročný, postačí vám aj jeden záhon. V prvej polovici marca rozsypte na pripravenú pôdu semienka ľanu a je to. Nádherné modré kvety vám rozžiaria záhradu v máji alebo v júni, výrazný vplyv má na to región, kde sa nachádzate. Čo ste možno nevedeli, je, že ľan kvitne v dopoludňajších hodinách, preto ak vstúpite do záhradky iba poobede či večer po práci, možno vôbec nezbadáte nádheru, ktorou kvitne. Jeho kvety lákajú najmä čmeliaky, čiže okrem okrasnej záhrady, z ktorej neskôr pozbierate semienka, poskytnete aj potravu pre hmyz.

Domáce ľanové semienka

Väčšinou nám je smutno, keď prichádza čas odkvitnutia nejakej rastliny, pri ľane sa však môžete tešiť na to, že sa kvietky premenia na zelené tobolky, ktoré budú mierne hnednúť, no a v nich sa vytvára to naše očakávané ľanové semienko. V júli a auguste budú semená už úplne zrelé a tobolka uschne a popuká, čiže jeho vybratie bude bezproblémové. My sme našli semienka ľanu siateho, ktorý kvitne na bielo až bledunkomodro, ľanu modrého, ktorý kvitne sýtomodrou farbou a dokonca ľan červený veľkokvetý má veľké červené kvety. Pokiaľ sa vám nechce zbierať ľanové semienka, môže poslúžiť ako nádherná súčasť okrasnej záhrady.

thomas griesohn 85ucNSbkoPw unsplash

Ľan červený veľkokvetý.

Na jar si ho zasadíme a kochať sa jeho krásou budete môcť na našom instagrame. Zatiaľ si pozrite prípravu ľanového odvaru.

POSTUP

lan5

lan4

lan3

lan2

lan1

 

Autor: Zuzana Vrecková

6579 zhliadnutí

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.