Novinky

Novinky 23. november 2019

10 ekologických prikázaní Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Počas Vianoc sa snažíme byť ohľaduplní voči ľuďom v našom okolí viac ako inokedy. Čo keby sme empatiou obdarovali aj životné prostredie?

Vianočný stres neexistuje

Toľko omieľaný vianočný stres skutočne neexistuje. Stres totiž vzniká, ak máte očakávania, o ktorých tušíte, že ich nesplníte včas. Tlaky vám môže vytvárať v práci nadriadený, vo vzťahu občas partner, ale nedovoľte, aby sa zo sviatkov pokoja a radosti stali stresujúce dni plné konzumu. Či už ste veriaci, alebo ateisti, Vianoce každý prežíva po svojom. Spája ich však jedna vec – ide o čas, kedy sa všetci stíšime a chceme obdarovať tých, ktorých máme radi.

Posvätné dni

V minulosti sa ľudia nesústredili na vianočné či novoročné výpredaje, ale ctili tieto dni z iných dôvodov. Rimania celý mesiac okolo zimného slnovratu hodovali, radovali sa na spoločenských zábavách, popíjanie vína bolo možné na každom kroku. Rovnako boli zavreté obchody aj školy. Tieto dni mali takú špeciálnu atmosféru, že počas nich boli otroci rovní ich majiteľom. Skutočne špeciálny čas. Čas zázrakov.

Čím viac darčekov dáš, tým si lepší človek?

Tento čas zázrakov sa tak trošku pošpinil, odkedy sa zo skromných Vianoc stali sviatky oslavujúce konzum. Každý nákup však znamená nový odpad. Odpady končia na skládkach, ktoré znečisťujú ovzdušie a rovnako kvalitu podzemných vôd. Nebudeme vás poučovať, že si máte dať len jeden darček a váš stôl by sa nemal prehýbať jedlom. Zdravú mieru si musí určiť každý sám, skúsme si však pozrieť tieto čísla: „V decembri 2017 odviezli pracovníci OLO 10 321 ton zmesového komunálneho odpadu, 446 ton plastov, 840 ton papiera a 601 ton skla. Oproti decembru 2016 tak najviac narástla produkcia plastového odpadu o 17 %, objem papierového odpadu narástol o 16 %, objem skla o 15 % a objem zmesového komunálneho odpadu o 4 %. V tomto roku je predpoklad, že množstvo vyprodukovaného odpadu počas sviatkov opäť narastie,“ informovala hovorkyňa OLO Beáta Humeníková.

„Vrátiť Vianociam ich pravú hodnotu znamená prežívať ich ekologickejšie.“

Neekologické Vianoce

A zatiaľ čo my prežívame sviatky štedrosti, pre naše životné prostredie pripravujeme neuveriteľnú záťaž. Na zabezpečenie najkrajších sviatkov v roku nie je potrebné minúť celú decembrovú výplatu, všetko sa začína zmenou nášho myslenia. Nákupný ošiaľ je nákazlivý, ale vždy je potrebné položiť si otázku – Potrebujem to vôbec? Dnes už ku všetkým veciam existujú alternatívy, ktoré sú šetrné k prírode aj k našim peňaženkám. Vrátiť Vianociam ich pravú hodnotu znamená prežívať ich ekologickejšie. Stačí si uvedomiť, že na sviatky pohody a odpútania sa od každodenného pracovného zhonu nepotrebujete pod stromčekom tisíce darčekov. Využite Vianoce ako príležitosť na upevnenie rodinných väzieb a vychutnávajte si slávnostnú atmosféru, že ste aj tento rok spolu. V plnej zostave.

10 ekologických prikázaní pre tohtoročné Vianoce

Ak sa pýtate, ako si vychutnať Vianoce a nedevastovať našu prírodu ešte viac, skúste aplikovať týchto desať prikázaní nielen tento rok. Môžete si ich vystrihnúť a nalepiť na chladničku.

1. Nakupujte s mierou – Potešte jedným vysneným, originálnym darčekom namiesto desiatich zbytočností. Spíšte si zoznam, čo si vaši najbližší skutočne želajú a kúpte to. Nepodľahnete tak ligotavým obalom a marketingovým zľavám. A pamätajte, že nové oblečenie nemusí byť iba nové.

2. Nakupujte EKO darčekySiahnite po second handoch, bazároch či antikvariátoch. Darujte veciam druhý život, často sú v úplne neporušenom stave. Originálne darčeky si môžete vyrobiť aj sami alebo nakupujte „zelené darčeky“ - ekologická kozmetika, drevené výrobky vyrobené z FSC dreva, knihy vytlačené na FSC papieri (použité drevo pochádza z trvalo udržateľného poľnohospodárstva), oblečenie vyrobené slovenskou krajčírkou z biomateriálu alebo výrobky označené logom Fair Trade (spravodlivý obchod).

3. Darujte nemateriálny darčekKaždý hmotný darček sa časom premení na odpad. Ak darujete niečo, čo nie je potrebné vyrobiť, odľahčíte našu Zem. Patrí sem abonentka do divadla či kina, lístky na koncert, wellness pobyt alebo uhradenie jazykového kurzu. Darujte zážitok.

4. Nebaľte darčeky do bežného baliaceho papieraBaliace papiere sú síce pekné, no roztrhajú sa a po Štedrom dni vypadávajú z kontajnerov ako hromada odpadu. Navyše, zvyčajne ide o chlórom bielený papier s farebnou potlačou, čo je ďalšia chémia. Namiesto tejto jednorazovej záležitosti si kúpte recyklovaný papier (prírodný, hnedý) a ozdobte ho vetvičkou zo stromu. Nájdete ho v ekoobchodoch, ale aj v papiernictvách. Tiež môžete uložiť darčeky do ozdobných tašiek a škatúľ, ktoré budete používať opakovane na ďalšie a ďalšie Vianoce.

„Nakúpte iba toľko potravín, ktoré ste schopní zjesť. 9 z 10 európskych rýb je prelovených.“

5. Nahraďte umelý stromček plný svetielokAj keď umelý stromček používate viac rokov, počas jeho životného cyklu vzniká množstvo nebezpečných látok, ktoré kontaminujú životné prostredie. Voľte živý stromček z lesnej škôlky, čečinu vo váze alebo stromček zasadený v črepníku. Ak túžite po umelom, vyberte si ten, ktorý nie je z PVC materiálu, ale napr. z polypropylénu, ktorý bol vyrobený na Slovensku a nemusel za vami cestovať tisícky kilometrov. Čo hovoríte na alternatívy stromčekov z europaliet, z konárov, z kníh či z iného obnoviteľného materiálu? Internet je plný inšpirácií. Staré svetielka nahraďte LED svetlami.

6. Jedlo na vianočnom stole vyberajte v BIO kvaliteAspoň na vianočnú večeru si zaslúžite biopotraviny, ktoré neobsahujú žiadne geneticky modifikované zložky ani pesticídy, ktorých výroba nepoškodzuje životné prostredie. Múka, cukor, vajíčka, ktoré využívate do koláčov, by mali byť v biokvalite, ktoré pochádzajú z trvalo udržateľných a lokálnych zdrojov. Navyše, podporíte slovenských farmárov. Vajíčka si zožeňte od farmára, kde sliepky netrpia, pretože takéto vajíčka sú omnoho zdravšie a bez stresu. Nakúpte iba toľko potravín, ktoré ste schopní zjesť.

7. Obmedzte spotrebu druhov, ktoré sú ohrozené - Ak konzumujete na Vianoce namiesto kapra morské ryby a živočíchy, odporúčame nekupovať druhy, ktoré sa v dôsledku nadmerného rybolovu ocitli v ohrození. Podľa odhadov OSN je pre výživu a poľnohospodárstvo takmer 90 % hospodársky významných druhov rýb úplne vylovených. Populácia niektorých druhov veľkých rýb ako tuniak, mečúň alebo treska klesla o 90 %. Kritická je situácia v európskych vodách. 9 z 10 európskych rýb je prelovených. Takisto odporúčame nakupovať ryby s označením, že tieto boli vylovené v súlade s pravidlami trvalo udržateľného rybolovu. Podporte miestneho rybára, ktorého poznáte namiesto hypermarketov.

8. Pozor na elektroodpadPatria sem mobilné telefóny, televízory, laptopy. Skutočne nie je potrebné mať každý rok nový model, vymieňať by ste ich mali v čase, keď už neslúžia poriadne a nepomáha ani oprava. Ak už doslúžili, nehádžte ich do komunálneho odpadu, ale odvezte ich do zberného dvora, kde ho ekologicky zneškodnia. Táto služba je poskytovaná zdarma. Ak kupujete hračky pre deti s diaľkovými ovládačmi, vyberajte len tie, ktoré majú znovu dobíjateľné baterky. Je to vždy lepšie, ako kupovať stále nové a nové baterky.

9. Nepodporujte neekologické výrobkyZaujímajte sa o veci okolo seba. Obzvlášť nebezpečné sú hračky z PVC, ktoré obsahujú rakovinotvorné ftaláty, v outdoor oblečení a vybavení sú zase nebezpečné PFC látky. Vyhnite sa nábytkom z mahagónu, ktorý pochádza z nelegálnych výrubov z rýchlo miznúcich dažďových pralesov. Úplne sa vyhnite darčekom, ktoré nejakým spôsobom súvisia s nelegálnym obchodom s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín (niektoré druhy papagájov, korytnačiek, exotické maste a podobne). Vidíte darček zabalený v niekoľkých vrstvách obalu? Nepodporte ho! Musela daná vec precestovať pol sveta, aby sa k vám dostala? Nechcite ju! Doprava tovaru vážne zaťažuje životné prostredie a prispieva ku klimatickej zmene.

10. Edukujte okolie – Šírte svoje zelené myslenie ďalej. Po prvé, nebudú vaši blízki prekvapení z netypického balenia darčekov a po druhé, spoločným úsilím zmeníme svet. Znie to síce idealisticky, ale čím viac ľudí si uvedomí potrebu zelených Vianoc, tým lepšie pre nás všetkých.

 

Autor: Zuzana Vrecková

2800 zhliadnutí
Naposledy zmenené 12. december 2020

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.