Zo sveta

Svet 15. september 2023

Čmeliak – opelí všetko, čo včely nestihnú pozbierať Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Je to majster v opeľovaní jarných kvetov a plodín. Dokonca opeľuje, aj keď prší!

Užitočný hmyz

O hmyze vieme málo vo všeobecnosti, väčšinou sa nám s nimi spája negatívna asociácia v podobe slov „otravný, škaredý, bodajúci“. Vďaka osvete, ktorá je posledné roky dosť masívna, sme si začali uvedomovať aspoň potrebu včiel. Ak uhynie posledná včela, ľuďom zostanú štyri roky života. Ako je to v prípade čmeliakov a vieme o nich vôbec niečo? Na to, aké sú užitočné a že sú dokonca šikovnejšie opeľovače ako usilovné včielky, skrátka zabúdame.

Huňaté a rozkošné

Čmeliak (v zoologickej terminológii sa stretnete s pomenovaním čmeľ) má oproti komárom nespornú výhodu v tom, že je rozkošný. Je huňatý, tučnučký a všetky tie fotografie, na ktorých mu trčí len zadoček, inak je ponorený celý v kvete, sú sympatické a vo väčšine ľudí nevzbudzuje dojem, že ich treba tresknúť novinami, ako keď vidíme komára. Niektoré druhy sú úplne čierne, niektoré majú zakončenie zadnej časti tela biele. Na Slovensku máme až tridsať rôznych druhov.

 

Cmeliak1

 

Významné pre ľudí i rastliny

Keďže čmele nezimujú v kolóniách ako včely, nepotrebujú si vytvárať zásoby medu na to, aby prežili, a preto ho ani nevyrábajú. Napriek tomu sa pestovatelia uchyľujú k využívaniu čmeliakov pre opelenie svojich poľnohospodárskych plodín čoraz viac. Dôvod je jednoduchý – opeľujú aj tie rastliny, ktoré včely nedokážu, neprekáža im chlad či dážď a keďže majú po celom tele bohaté ochlpenie a intenzívne bzučia, dokážu kvalitnejšie opeliť aj ťažšie opeliteľné súkvetia. Pri zefektívnení pestovania skleníkových paradajok v rastlinných veľkovýrobách boli nasadené práve čmeliaky.

„Sú šikovnejšie opeľovače ako usilovné včielky.“

Maličké, ale efektívne

Vieme, že nejde o typ zvieraťa, ako je napríklad mačka, s ktorou sa zahráte a pomaznáte. V našom živote plnia inú funkciu, opeľovaciu, a keby ju nespravili poriadne, nemáme zeleninu ani ovocie. Každý druh na tejto planéte má iný význam, a preto sme presvedčení, že spoznať tieto úžasné tvory o niečo viac sa oplatí! Veď matky čmeliakov sú veľmi starostlivé ako aj my. Na vyvíjajúci sa plod si doslova sadnú ako kvočka, aby ho kŕmili a ohrievali.

Opeľujú aj vtedy, keď sa ostatní skrývajú

Úžasnou prednosťou čmeliakov je, že sú schopné pohybom svalov zohriať svoje telo na asi 30 °C, vďaka čomu lietajú aj pri teplotách blízkych nule. To im umožňuje prekonať jarné výkyvy počasia a opeľovať kvety aj v podmienkach, keď sa ostatný hmyz radšej schová do úkrytov. Zohrievanie tela je ale veľmi náročné na energiu, a tak musia denne prijať takmer 600 mg cukru, čo predstavuje viac ako 5 000 navštívených kvetov.

Samičky začínajú lietať v máji, samčekovia sa pridajú v júli a na prvý pohľad ich nerozoznáme. Trúdy ale nemajú žihadlo, takže v čmeľom svete vás môže bodnúť iba „žena.“ Trúdy tiež nikdy neprežijú zimu, prezimovať dokážu iba oplodnené samičky, ktoré sa na jar prebudia ako nové kráľovné a budujú novú kolóniu.

 

cmeliak2

 

Je ich menej a menej

Bohužiaľ, v rozvinutých krajinách vplyvom vedľajšieho účinku používania pesticídnych prípravkov dochádza k tomu, že čmele sa postupne dostávajú medzi ohrozené druhy. „Čmeliaky opeľujú množstvo rastlín, ktoré poskytujú potravu človeku a voľne žijúcim zvieratám,“ komentoval Leif Richardson z Vermontskej univerzity. „Ak sa nám nepodarí zastaviť pokles populácie čmeliakov, môžeme čeliť vyšším cenám potravín, menšej úrode a ďalším problémom,“ dodal. Závery výskumníkov z Vermontskej univerzity vychádzajú z rozsiahlych záznamov a hlásia strmý pokles viacerých druhov čmeliakov v kontinentálnom meradle.

Chráni ich zákon

Zabíjať včely či čmeliaky nám snáď ani nenapadne, ak by predsa len, tak zákon chráni aj bodavý hmyz. Hasiči podniknú za rok priemerne 450 výjazdov k hniezdam bodavému hmyzu , teda v prípade, že sa hniezdo nachádza v blízkosti škôl, škôlok, domovov dôchodcov alebo na iných miestach s vysokým výskytom ľudí. Takáto manipulácia musí prebehnúť s citom, nakoľko máme v platnosti vyhlášku č. 24/2003 Z. z. k zákonu č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny, podľa ktorej sú niektoré druhy bodavého hmyzu chránené pre ich národný význam, vrátane čmeliakov. Spoločenská hodnota chráneného čmeliaka je 90 eur.

„Ak sa nám nepodarí zastaviť pokles populácie čmeliakov, môžeme čeliť vyšším cenám potravín a menšej úrode.“

Mierumilovní chlpáči

Ľudia často utekajú pred včelami a čmeliakmi, hystericky mávajú rukami a majú pocit, že ich prenasledujú s jediným cieľom. S cieľom zabodnúť do nich žihadlo. Pravda je však taká, že ľudia tieto zvieratká absolútne nezaujímajú, sú mierumilovné a majú úplne iné starosti. Žihadlo vytiahnu iba v prípade záchrany vlastného života. Prirovnať sa to dá k ľuďom, ktorí nosia v nohaviciach vreckový nôž. Tiež ho nevyťahujete na každého človeka, ktorého stretnete, iba keď sa chcete zachrániť a neexistuje iná možnosť. Stačí si ich nevšímať a oni odletia zase preč.

Bez opeľovania niet plodov

Sady a záhrady prichádzajú o úrodu. „Čmeliaky čelia mnohým hrozbám, medzi ktoré patrí strata biotopov, pesticídy, choroby, zmena podnebia a konkurencia včiel medonosných,“ hovorí Sarina Jepsen, riaditeľka programu ohrozených druhov v spoločnosti Xerces Society for Conservation. Môžeme si za to sami, keď si kvôli pesticídom kynožíme motýle, včely či čmeliaky. Čmele sú pre poľnohospodárstvo neraz šikovnejším pomocníkom ako mnohé druhy včiel. Na med, vosk či propolis by ste od nich čakali márne, ale sú odolnejšie ako včielky. Navyše, ich dlhší jazyk im umožňuje opeľovať kvety s hlbšími kalichmi, do ktorých mnohé z včiel nedosiahnu.

„Ich intenzívny bzukot rozhýbe vibráciami aj peľ, vďaka čomu sa ľahšie pozbiera.“

Čmeliaky dokážu opeliť každý kvet

Ak im však ani táto genetická výhoda nepomôže, cestu k peľu si jednoducho prehryzú. Ich intenzívny bzukot rozhýbe vibráciami aj peľ, vďaka čomu sa ľahšie pozbiera. Komerčné využitie čmeliakov pri výrobe skleníkových paradajok je čoraz populárnejšie, nakoľko nemajú problém orientovať sa aj v uzavretých priestoroch. Obľubujú farebné kvety, sú dobrými opeľovačmi paprík, paradajok a inej zeleniny, ale aj egrešov, marhúľ či jabloní, preto ich treba ubytovať vo svojej záhrade.

Ako im pomôcť?

Existuje veľmi veľa peknej a kvalitnej literatúry, kde môžete načerpať informácie o tom, ako prispôsobiť svoju záhradu či balkón pre tieto zvieratká. Majú prirodzených nepriateľov, ako napríklad vijačka osia alebo mravce, o čmeliaky však prichádzame aj kvôli nerozumným krokom, ako je nadmerné používanie pesticídov či iných chemikálií v našich záhradách, ale tiež jednodruhovou výsadbou, ktorá im neumožňuje získavať dostatok potravy počas celej jari a leta. Ak už musíte použiť insekticídy, tak ich používajte presne podľa návodu a aplikujte po zotmení.

 

cmeliak3

 

Preferujú permakultúru

Anglické trávniky sú doslova zabijakom pre opeľovačov, nakoľko tam nie je pre nich žiadna potrava. Milujú permakultúru, nerovnomerné povrchy, aby mohli hniezdiť v ich útrobách. Záhrada má byť prírodná, mala by pripomínať voľnú lúku a nie zelený koberec v obchode. Vyčleňte im aspoň pár štvorcových metrov, kde budú kvitnúť rastlinky, ktoré majú radi. V záhradníctvach nájdete rôzne semienka pre opeľovače. Šalvia, materina dúška, levanduľa, ale aj kvitnúca pažítka by tak mali byť neoddeliteľnou súčasťou záhrady. Ó, milujú aj okrasné bodliaky! Sterilné trávniky znamenajú, že dlho lietajú bez možnosti nasýtiť sa po ceste.

Koste na etapy

Vzhľadom na to, že väčšina kráľovien prezimuje v malých otvoroch na povrchu zeme alebo tesne pod ňou, vyhnite sa hrabaniu, obrábaniu pôdy alebo koseniu dvora až do apríla alebo mája. Ak potrebujete kosiť, urobte tak s nožmi kosačky nastavenými na najvyššiu bezpečnú úroveň. Vždy koste na etapy, čiže si budete udržiavať primeranú dĺžku trávnika, ale zároveň v nej bude pár štvorcových metrov, kde sa budú môcť pilní návštevníci osviežiť. V záhradách môžu využívať aj hromady kompostu alebo neobývané vtáčie búdky.

„Vyčleňte im aspoň pár štvorcových metrov, kde budú kvitnúť rastlinky, ktoré majú radi.“

Postavte/kúpte si čmelín

Ide o podobný vynález, aký sme si zvykli robiť pre vtáčikov – vtáčie búdky. Čmelíny si môžete kúpiť alebo vyrobiť. Existujú na zem, na stenu i pod zem. Ak ste sa rozhodli vyrobiť si ho, z vonku ho namaľujte farbou, ktorú čmeliaky vyhľadávajú (modrá, žltá, červená, biela) a nezabudnite na dostatok izolačného materiálu, ktorý im pomôže chrániť sa pred mrazmi aj vysokými teplotami. Výška ani šírka čmelína by nemala klesnúť pod 20 cm a hrúbka použitého dreva pod 2 cm.

Nie sú ako vtáci

Čmeliaky si nevedia svoje obydlie samostatne zabezpečiť proti chladu, ako to robia napríklad vtáky nosením materiálu do hniezda, preto do neho musíte doniesť teplodržný materiál vy. Neodporúčajú sa umelé vlákna, do ktorých by sa mohli zamotať a uhynúť. Zväčša sa vnútro vystiela surovou bavlnou, ktorú kúpite v obchode a po každej sezóne sa tento hniezdiaci materiál musí vymeniť. Hotový čmelín sa dá kúpiť aj s čmeliakmi, lepšie však je podporovať výskyt čmeliakov prirodzene vo vašej záhrade a nenosiť ich tam umelo z obchodu. Pri umiestňovaní čmelína sa treba vyhnúť ostrému slnku a zvoliť priestor v tieni. Preferujú chlad pred horúčavou.

Čo robiť, ak nájdete čmeliaka, ktorý nevie lietať?

Čmeliak je buď chorý, alebo príliš starý na to, aby lietal. Ak je chorý alebo infikovaný parazitom, obávame sa, že sa toho veľa robiť nedá. Ak však nájdete uzemneného čmeliaka začiatkom roka, na začiatku prvých teplejších dní, potom je to pravdepodobne kráľovná. Najlepšie čo môžete urobiť, je zdvihnúť ju pomocou kúska papiera alebo kartičky, umiestniť ju niekde na teplejšie miesto a nakŕmiť ju. Keď sa zohreje a naje, zrejme odletí. Môžete ju kŕmiť pomocou zmesi cukru a vody v pomere 50:50 pomocou pipety či kvapkadla do oka, alebo len kvapnete vedľa nej. Dohliadnite na to, aby sa jej nezlepili krídelká. Ak je vonku nepriaznivé počasie na to, aby ste ju pustili, alebo sa stmieva, môžete si ju nechať na deň doma, ak ju ešte prikŕmite.

 

Autor: Zuzana Vrecková

1725 zhliadnutí
Naposledy zmenené 15. september 2023

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.