Novinky

Novinky 07. december 2019

Je ekologickejší umelý alebo živý vianočný stromček? Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Umelý alebo živý stromček? Čo je menšie zlo?

Výber vianočného stromčeka je veľmi diskutovaný. Najekologickejšie je nemať žiaden stromček, ale len ozdobenú čečinu zo stromu. Ak však chcete tradičný vianočný stromček, rozoberme si jeho dopad na životné prostredie. Vôňa živého stromčeka je nenapodobiteľná, no len v Spojenom kráľovstve sa každý december vyrúbe osem miliónov stromov.

Nemyslíte, že stromy budú užitočnejšie, keď budú dávať ľudom kyslík vonku? Výrub stromov spôsobuje odlesňovanie a znižuje schopnosť Zeme zachytávať oxid uhličitý. Umelé stromčeky sú lacnejšou alternatívou aj z toho dôvodu, že jeden rovnaký môžete využívať aj desať rokov po sebe. Oba tábory majú jasné PRE a PROTI, no enviromentálny uhol pohľadu hovorí jasne...

… Prírodné je prírodnejšie

Hoci umelý vianočný stromček vydrží niekoľko sezón, jeho výroba je neuveriteľne zaťažujúca, ktorá spotrebuje veľa energie, pretože sú vyrábané z ropných produktov. Okrem toho nie sú recyklovateľné a po rokoch v službe nakoniec skončia na skládke, kde sa spália. Väčšina z týchto „umelín“ k nám pricestovala z Číny, čo znamená, že majú za sebou výraznú ekologickú stopu, pretože lietadlá či lode, ktorými obchodníci dovážajú tovar, produkujú veľa oxidu uhličitého.

„Vidíte darček zabalený v niekoľkých vrstvách obalu? Nepodporte ho! Musela daná vec precestovať pol sveta, aby sa k vám dostala? Nechcite ju!“

Ekologickejšie je teda mať doma živý vianočný stromček, ALE LEN v prípade, že nelegálne nezrúbete strom, ktorý uznáte za vhodné. Tam sú stromy skutočne potrebné, pretože čistia náš vzduch. Vyberajte si stromy zo špeciálnych fariem a z vianočných škôlok. Tie sa pestujú špeciálne na tieto účely a poľnohospodári ihneď nahradia oblasť, z ktorej boli stromy odobrané. Umelý stromček vysoký dva metre má dvojnásobnú uhlíkovú stopu ako prírodný strom, ktorý končí na skládke.

Sledujte certifikáty

Pokiaľ si chcete byť istí, že stromček, ktorý si chcete kúpiť, bol skutočne pestovaný ekologicky, vyhľadajte certifikát FSC alebo PEFC, ktorý vám zaručí, že pochádza z udržateľného miesta. Existujú aj certifikáty, ktoré vám garantujú, že pôda, v ktorej bol stromček vypestovaný, nebol plný chémie a pesticídov.

Prenájom či črepníkový strom?

Stromčeky si nemusíte len kupovať, dnes už existuje možnosť aj prenajať si ho na sviatky a vrátiť jeho „spravovateľom“. Takéto požičovne sa dajú veľmi ľahko vyhľadať cez internet. Určite ste zaregistrovali aj trend pestovať si vlastný stromček v črepníku. Na Vianoce ho dáte domov a počas roka ho budete opäť pestovať na balkóne či na záhradke. Tento spôsob je najlepší, avšak musíte si naštudovať starostlivosť a postupný prechod tohto stromčeka, pretože ho nemôžete preniesť zo dňa na deň do vykúreného bytu. Šok z teplotného rozdielu by bol príliš veľký. Ak by vám črepníkový stromček predsa len neprežil, ozvite sa organizáciám, ktoré ho budú recyklovať a zíde sa im do kompostu. V dnešných časoch internetu si všetko zistíte hneď.

Mám vyhodiť svoj vianočný stromček?

Zbavovať sa hromadne vecí, ktoré sú v poriadku a slúžia vám a nahrádzať ich eko alternatívou naozaj nie je eko. Pokiaľ doma máte umelý strom, pokračujte v jeho používaní a vydržte tak dlho, ako je to možné. Až keď bude čas na jeho výmenu, zvažujte ekologickú alternatívu. Niektorým ľuďom vyhovuje umelý strom aj kvôli alergiám, v takom prípade si ho skúste zadovážiť z druhej ruky cez rôzne bazáre alebo facebookové skupiny. Výzdoba svetielok je niečo, na čo tiež treba pamätať. Voľte LED a nízkoenergetické svietidlá, ktoré sú jednoduché. Široký výber režimov blikania spotrebuje zbytočne veľa energie, ktoré podporujú nežiaduci elektrosmog.

 

Buďme k sebe na Vianoce dobrí. Buďme dobrí aj k našej prírode, pretože ONA nás tu zatiaľ toleruje. :-)

 

Autor: Zuzana Vrecková

1401 zhliadnutí
Naposledy zmenené 22. apríl 2020

2 komentáre

 • Zelený Denník
  Zelený Denník pondelok, 16 december 2019 19:42

  Dobrý deň, Ivonka, ďakujeme za komentár. Termíny nahrádzať nebudeme, pretože ekológia sa neustále vyvíja a rovnako aj my pracujeme s rodiacim sa smerom, a tým je enviromentálna ekológia. "Cieľom environmentálnej ekológie je rozvíjať ekologické princípy pre potreby environmentalistiky. Predmetom environmentálnej ekológie podľa RUŽIČKU (2001) je na jednej strane poznanie ekologických procesov, javov a zákonitostí našej planéty. Na strane druhej sú to disturbačné javy a procesy prírodného pôvodu a dopady existencie ľudskej spoločnosti na živú a neživú zložku geobiosféry." Odporúčame pár prác od pána Milana Ružičku z Katedry ekológie a environmentalistiky.

  Veríme však, že nejde o slovíčkarenie, ale o prebudenie a pomoc planéte. Pekný deň. :-)

  Nahlásiť
 • Ivona
  Ivona pondelok, 16 december 2019 15:01

  Podľa Oxfordského slovníka ekológie je ekológia „vedecká disciplína skúmajúca vzájomné vzťahy medzi organizmami a medzi organizmami a všetkými aspektami ich prostredia, živými aj neživými.“ Túto definíciu môžeme zjednodušiť na poučku, ktorá sa bežne vyskytuje v školských učebniciach: „Ekológia je veda o vzájomných vzťahoch medzi organizmami a prostredím“. = opravte si všetky termíny na “Enivironmentálny”, “Environmentalizmus”.

  Nahlásiť

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.