Novinky

Novinky 17. marec 2024

EKOPRANIE Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Chémia, ktorou perieme, sa dostáva na našu pokožku i do pôdy, do ktorej sadíme rastliny. Skúsime to prírodnejšie?

 

Sú činnosti, ktoré je možné obmedziť alebo úplne vymazať zo svojho života. Dokážete sa slobodne rozhodnúť, že prestanete na dovolenky lietať lietadlom alebo do práce cestovať autom, no existujú aj také činnosti, ktoré nahradiť nemôžete. Patria sem najmä hygienické záležitosti – pranie oblečenia či umývanie domácnosti. Vo vašej moci však zostáva miera ekologickosti. V tejto sfére máme na výber až priveľa možností. Niektoré si dnes predstavíme.

Odvrátená stránka módneho biznisu

Módny priemysel je to, čo zaťažuje našu planétu po ekologickej stránke najviac. Hneď za ním nasleduje doprava a ťažba ropy. Prehnaný konzum sa stal naším životným štýlom. Vždy túžime po nových šatách, hoci ich máme v skrini už viac než dosť. Takto sa podieľame na tvorbe odpadu a tiež na plytvaní prírodnými zdrojmi. Veď len na to, aby vzniklo jedno jediné bavlnené tričko, je potrebných 2 700 litrov vody. Nech je preto spoločnosť nastavená akokoľvek a neustále túži po nových trendoch, je dôležité snažiť sa nakupovať nové veci menej a menej. Obmedzenie nákupu nového oblečenia je teda prvý krok.

Druhý krok: Ekologické pranie

Nad dopadom prania bielizne na našu planétu sa veľmi nezamýšľame, sčasti i preto, lebo v špinavých veciach chodiť predsa nebudeme. Životný cyklus oblečenia ale nezačína a nekončí len pri jeho výrobe. Pri jeho praní a sušení (v prípade, že využívate sušičku) sa totiž míňajú litre vody a tiež energia, ktorá ju ohrieva. Riešenie nespočíva v tom, aby ste prali v potoku ako naši predkovia, ale v jednoduchej ekologizácii vašich návykov pri praní. Ekologickú stopu pri praní teda nebudeme eliminovať, skúsime ju však znížiť.

Minieme 13 500 litrov vody na pranie oblečenia

Energy Star je program prevádzkovaný Agentúrou na ochranu životného prostredia USA a Ministerstvom energetiky USA na podporu energetickej efektívnosti. Práve z tohto programu čerpáme nasledujúce dáta. Týkajú sa amerických domácností, no v tejto chvíli je to nepodstatné, pretože planétu máme len jednu a spoločnú. Priemerná domácnosť ročne vyperie takmer 400 kusov bielizne a spotrebuje na to asi 13 500 litrov vody. Ak by všetky domácnosti začali využívať moderné práčky, ktoré majú ekologickú triedu A+++, podarilo by sa ročne ušetriť až 26 495 litrov vody. Počas približne 11-ročnej životnosti práčky to stačí na naplnenie troch záhradných bazénov alebo na doživotnú pitnú vodu pre šesť ľudí! Ak ste si kúpili práčku pred rokom 1994, je čas zvážiť jej výmenu.

Veď len na to, aby vzniklo jedno jediné bavlnené tričko, je potrebných 2 700 litrov vody.

Sušička, áno alebo nie?

Čiernobiele videnie nikomu neprospeje, preto nebudeme hádzať na sušičky len všetky negatíva. Dnes si už vďaka moderným technológiám bez problémov vyberiete aj také, ktoré sú po každej stránke ekologické. Znamená to, že majú vysokú ekologickú triedu a tie s tepelným čerpadlom recyklujú energiu zo zmien teploty vzduchu v sušičke. Takto sa ušetrí až polovica elektrickej energie. Samozrejme, za takéto sušičky si priplatíte výrazne viac, a tu sa dostávame k hlavnému problému sušičiek – kupujeme si tie neekologické. Tie, ktoré spotrebujú veľa elektriny. V takomto prípade je sušenie bielizne vonku na šnúre alebo využitie stojana na sušenie omnoho lacnejšie i priateľskejšie k životnému prostrediu.

Noste oblečenie viac než raz

Do práce si zvykneme dávať každý deň iné oblečenie, to ale neznamená, že ho máme po jednom nosení hodiť do práčky. Netýka sa to ponožiek a intímnej bielizne, no najjednoduchší spôsob ako obmedziť nejakú aktivitu, je robiť ju menej. Prvý návyk pri praní môže byť práve tento – skôr než odhodíte oblečenie na špinavú hromadu, noste ho viac než raz. Program OSN pre životné prostredie vyčíslil, že môžete spotrebovať až päťkrát menej energie tým, že si rifle oblečiete aspoň trikrát, následne ich vyperiete v studenej vode a nebudete používať sušičku ani žehličku. Odporúčajú to aj niektorí výrobcovia džínsov, napr. Levi´s udáva informáciu, že ich rifle by sa mali prať každé dva týždne, nie denne či týždenne.

Používajte ekologický prací prášok

V bežných čistiacich prostriedkoch sa nachádzajú prísady, ktoré zostávajú v oblečení, dostávajú sa do našej pokožky, ale uvoľňujú sa aj do vodných ekosystémov, kam odteká špinavá voda z práčky. Fosfáty v konvenčných mydlách na bielizeň dráždia našu pokožku a nepriaznivo ovplyvňujú ekosystémy a morský život, nakoľko zapríčiňujú „kvitnutie“ rias. Ak je voda nadmerne obohatená živinami, najmä zlúčeninami dusíka a fosforu, zvýši sa rast siníc, rias a vyšších rastlinných foriem, čím môže dôjsť k nežiaducemu zhoršovaniu biologickej rovnováhy a kvality vody. Ekologickejšie prostriedky spoznáte podľa etikiet, ktoré označujú, že produkt je ľahko biologicky odbúrateľný, neobsahuje fosfáty a je vyrobený na rastlinnej báze namiesto na báze ropy, čo znamená, že sú pre planétu zdravšie od výroby až po cyklus oplachovania. Sú šetrnejšie aj k pokožke.

Riešenie nespočíva v tom, aby ste prali v potoku ako naši predkovia, ale v jednoduchej ekologizácii vašich návykov pri praní.

A čo mydlové orechy?

Medzi ďalšie alternatívy patria mydlové orechy, ktoré sú vyrobené z určitých semien stromov. Pri kontakte s vodou vytvárajú mydlovú látku a po spotrebovaní je možné ich kompostovať. Zmäkčovače látok sa dajú nahradiť šálkou bieleho octu pridaného do práčky počas cyklu pláchania. Ocot prirodzene vyrovnáva pH mydla a zanecháva vaše oblečenie jemné a bez chemických zvyškov.

Vyrobte si svoj vlastný prací prostriedok

Najekologickejšia cesta je zrejme výroba vlastného saponátu. Budete potrebovať iba hrsť prísad, ktoré nájdete vo väčšine obchodov s potravinami a čo je najlepšie, na to, aby ste ich dali dohromady, nepotrebujete doktorát z chémie. Zoberte si do rúk váš prací prášok alebo ten, ktorým umývate riad. Určite nebudete rozumieť zloženiu. Pokiaľ si vyrobíte vlastný, receptúra sa stane odtajnená. Na internete nájdete veľa návodov na pracie gély aj aviváže, väčšina je na báze octu, sódy bikarbóny či kyseliny citrónovej. Ak preferujete tuhý prací prášok, môžete vyskúšať náš overený recept.

Recept: Potrebujete 1 šálku sódy bikarbóny na pečenie, 1 šálku kryštalickej sódy na pranie a 1 kocku tuhého kastílskeho mydla. Práve túto kocku mydla jemne nastrúhajte a zmiešajte spolu so sódami. Do bubna práčky pridávajte 2 – 3 polievkové lyžice prášku v závislosti od zašpinenia bielizne. Ste obľúbenci voňavých vecí? Najekologickejšia aviváž je tá, ktorú nepoužijete. Pridajte pár kvapiek éterického oleja do vami vyrobenej zmesi.

 

ekopranie zelenydennik

 

Bielidlá a odstraňovače škvŕn

Ľudia, ktorí prejdú na ekologické pracie prostriedky, postupne zaradia do svojej upratovacej hygieny aj bielidlá a odstraňovače škvŕn. S konvenčnými prostriedkami to nebolo potrebné, pretože ich obsahovali. Ekopranie je presne o tom, aby sme nepoužívali nič navyše, čo nie je potrebné. Siahnete po nich vtedy, keď to bude nutné. Zakúpte si soľ na škvrny, žlčové mydlo alebo aj bieliaci prášok na báze aktívneho kyslíku.

Siahnite po koncentrovanom čističi

Sme rôzni a nie každý má čas poprípade chuť na vyrábanie vlastných práškov. Komu sa páči pohodlnosť, ktorú ponúkajú obchody, no zároveň chcete kupovať „zelenšie“ produkty, skúste uprednostňovať aspoň koncentrované čističe, ktoré poznáte už roky z kozmetického priemyslu. Koncentrované šampóny sa hodia na dovolenky, pretože zaberú málo miesta. Stačí kvapka, do ktorej je všetko koncentrované, nepotrebujete litrovú fľašu. Na tomto princípe fungujú aj čističe. Ich ekologickosť spočíva v tom, že znižujete používanie obalov, keďže je rovnaká účinná látka „vtlačená“ do malých balení a tým pádom majú nízku uhlíkovú stopu – produkty zaberú menej miesta, zmestí sa ich do prepravných kamiónov viac, čím sa ušetrí aj spotreba paliva. Za málo peňazí, veľa muziky! Akurát sa uistite, že je koncentrovaný prostriedok, ktorý chcete kúpiť, vhodný pre váš typ práčky a nepenili vám v nej priveľmi.

Skamaráťte sa s ručným praním

Komu by sa to chcelo, však? Ak nie je na štítku napísané, že sveter musíte prať ručne, tak je pohodlnejšie hodiť ho do práčky. Zbytočne ale míňate energiu na chod práčky, a pritom väčšinu oblečenia nemáme zašpinenú od blata, ale len spotenú a pranie v rukách je úplne dostačujúce. Okrem iného je pranie v rukách omnoho šetrnejšie k látke a oblečenie vám vydrží dlhšie. Je ešte jedna výhoda ručného prania! Zrazu získate prehľad o tom, koľko bielizne periete týždenne a garantujeme vám, že budete z toho množstva prekvapení.

Využívajte režim studeného prania

Až 90 % energie, ktoré pranie spotrebuje, ide na ohrievanie vody. Bežne prepotené veci pritom nie je potrebné prať v horúcej vode, tá je vhodná na pranie paplónov alebo uterákov. Ak použijete režim studeného prania, môžete tak ušetriť približne 50 centov na jedno pranie. Takéto pranie vám zachová žiarivejšie farby na oblečení a vyžaduje teplotu iba 20 °C. Na tento režim existujú aj špeciálne pracie prášky. Bohužiaľ, v Európe je to veľmi neznáme, sme zvyknutí na horúcu vodu. Amerika a Kanada tento režim používa bežne.

Ak by všetky domácnosti začali využívať práčky, ktoré majú ekologickú triedu A+++, stačilo by to na doživotnú pitnú vodu pre šesť ľudí!

Sušte veci na čerstvom vzduchu

Problematiku sušičiek sme už načrtli. Pravdou však je, že výroba každého elektrického spotrebiča znamená pre prírodu záťaž. V USA používajú ľudia viac ako 88 miliónov sušičiek a každá z nich produkuje viac ako tonu oxidu uhličitého ročne. Sušičky sú bezpochyby praktické, pretože nemusíme čakať a veci máme ihneď k dispozícii, no ekologický spôsob života sa viaže aj k spomaleniu ako takému. Vešať odevy na šnúru znamená čerpať bezplatnú slnečnú energiu. Oblečenie vydrží dlhšie a bude menej opotrebované. Z plastových fliaš, ktoré vhadzujeme do žltého kontajnera, sa už vyrábajú aj štipce z recyklovaného plastu.

Nežehlite, ak nemusíte

Toto je dobrá správa, nie? Žehlenie je nielen únavné, ale spotrebuje energiu a poškodzuje tkaninu. Neznamená to, že budete chodiť v pokrčenom oblečení, stačí zavesiť oblečenie ihneď po dokončení pracieho cyklu. Voda v tkanivách bude prúdiť podľa smeru gravitácie a oblečenie sa vyhladí. Odevy náchylnejšie na krčenie vytiahnite z práčky ešte pred posledným cyklom odstreďovania. Tak sa v oblečení zachová ešte viac vody, ktorá pod vplyvom gravitácie „vyžehlí“ veci prirodzene. Na záver ich vložte v šatníku pod iné oblečenie, ktoré ich svojou záťažou vyrovná a budú tip-top.

Ekológia v praxi

Pri čítaní niektorých tém máva väčšina z nás pocit, že sa nás netýkajú, že na ne nemáme dosah a sú skrátka vzdialené, napr. topenie ľadovcov (hoci to tak nie je). Je však široká množina praktických tém, na ktoré máme priam hmatateľný dosah a môžeme ich ovplyvňovať našou každodennou aktivitou. Ušetrilo by sa až 34 miliónov ton oxidu uhličitého, keby každá domácnosť používala na pranie odevov iba studenú vodu. A teraz sa podržte! Ušetrili by ste viac ako 26 000 litrov vody, keby ste používali práčku s predným plnením a nie s tým horným.

Každá jedna domácnosť perie a suší oblečenie. Ide teda o sféru, ktorá sa týka nás všetkých. Práčka je spotrebič, do ktorého by sme mali investovať, pretože jeho spotreba ovplyvňuje naše účty i plytvanie prírodnými zdrojmi. Kúpte si kvalitnú práčku s ekologickými programami a studeným režimom, sušte čo najviac na čerstvom vzduchu a používajte ekologický čistiaci prostriedok. Môžete si ho vyrobiť sami alebo si ho kúpite. Obchody s čapovanými čistiacimi prostriedkami sa začínajú rozširovať veľmi rýchlo, takže do jedného obalu budete roky dopĺňať len prostriedok. Aké jednoduché!

 

Autor: Zuzana Vrecková

539 zhliadnutí
Naposledy zmenené 17. marec 2024
Viac z tejto kategórie: « Kam patrí všetok ten odpad?

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.