Eko tipy

Eko tipy 15. november 2020

20 tipov ako ušetriť peniaze aj planétu Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Šetriť vodou či elektrickou energiou je nielen ekonomické, ale aj ekologické!

 

Raz do roka dostaneme do našej schránky list, ktorému sa nevyhne ani jeden z nás. Oznámenie o tom, ako sme predchádzajúci rok hospodárili. Ak ste boli šetrní a neplytvali vodou či neprekurovali si byty, táto správa môže byť len pozitívna a finančné preplatky využijete na iné veci. Dnes vám v Zelenom denníku ponúkneme pár tipov, ako bezbolestne doma šetriť spotrebovanou energiou, pretože aj keď to nemusí byť na prvý pohľad zrejmé, okrem ušetrenia peňazí uľavíte aj životnému prostrediu. Keď spotrebujete menej energie, znížite množstvo toxických výparov uvoľňovaných z elektrární, čím chránite prírodné zdroje Zeme a chránite pred zničením aj ekosystémy.

Spotrebuje vaša domácnosť veľa elektriny?

Predstavte si, aj vy môžete chrániť ovzdušie a predchádzať klimatickým zmenám. Najvýznamnejší spôsob, ako znižovanie energií pomáha životnému prostrediu, je znižovanie emisií z elektrární. Na výrobu elektriny väčšina elektrární spaľuje uhlie, ropu alebo iné fosílne palivá. Aj keď je tento spôsob výroby energie pomerne lacný, naša planéta za to platí vysokú cenu - oxid uhličitý, oxid siričitý a oxidy dusíka sú len niektoré z vedľajších produktov, ktoré pochádzajú z tradičných metód výroby energie.

Práve oxid uhličitý predstavuje väčšinu znečisteného ovzdušia. Čo vlastne robí? Uvoľňuje sa do vzduchu, absorbuje slnečné teplo a udržuje tak teplo v našej atmosfére. Tento „skleníkový efekt“ je prírodný jav a je potrebný na prežitie na Zemi. Keďže však elektrárne spaľujú čím ďalej viac paliva, aby vytvorili viac a viac energie, ďalší uhlíkový odpad zachytáva až príliš veľa tepla. To môže mať nepriaznivý vplyv na našu krajinu a naše životy, pretože toto prehrievanie spôsobuje oteplenie planéty.

Neplytvajte elektrickou energiou

Zvyknete mať rozsvietený celý byt, pretože prechádzate z miestnosti do miestnosti? Jednoducho, zhasínajte. Chodíte po byte v zime v krátkych rukávoch, lebo kúrite na plné obrátky? Nerobte to. Ušetríte si nielen peniaze, ale čím menej elektriny spotrebujete, tým menej oxidu uhličitého pošlete do atmosféry. Pomôcť môže dokonca aj malá zmena, vedci vypočítali, že ak by každá americká domácnosť vymenila obyčajné žiarovky za úsporné LED žiarovky, zníženie znečistenia by bolo rovnaké, ako keby zmizlo z ciest 1,3 milióna automobilov. LED žiarovka je drahšia, vydrží však dlhšie, čím vám ušetrí financie aj elektrinu.

Svet neprestane svietiť

Bohužiaľ, svet si užíva elektrickú energiu plnými dúškami a len tak ľahko sa do úsporného režimu neprepne. Vysvietené obchodné domy či ulice plné svetielok nevidíme len vo filmoch. Zvykli sme si na takúto formu prezentácie a na nepriaznivý vplyv na ekosystém či zvieratá veľmi nemyslíme. Vysvecujeme všetko, čo sa dá, pretože môžeme… a len málokto si uvedomí, že tak spôsobujeme rastúce teploty, neznesiteľné vlny horúčav, suchá, roztápanie ľadovcov a následné zdvíhanie hladiny morí, víchrice, smog, kyslé dažde, ale aj zvýšenú intenzitu prírodných katastrof.

„Jediné riešenie spočíva v hesle – Konzumujte menej, šetrite viac."

Elektrárne znečisťujú aj vodu

Elektrárne, ktoré spaľujú uhlie (máme ich aj na Slovensku), sú údajne najväčším zdrojom toxického znečistenia vody v USA. Každý rok tieto elektrárne vypúšťajú miliardy ton jedovatého odpadu, ktorý často obsahuje arzén, ortuť a olovo. Jediné riešenie spočíva v hesle – Konzumujte menej, šetrite viac. Znížením elektrickej energie vo svojej domácnosti prospejete životnému prostrediu, ušetríte zdroje planéty a aj vaše financie. Možno sa vám vaše úspory energie zdajú bezvýznamné, no po vynásobení siedmimi miliónmi sa stávajú práve naopak – veľmi významné.

Skúste začať týmito krokmi:

1. Vymeňte všetky žiarovky za LED žiarovky.

2. Ak je to možné, perte oblečenie v studenej vode.

3. Utesnite všetky trhliny, medzery a netesnosti, ktoré dostatočne neizolujú. Ušetríte až 10 % nákladov na vykurovanie a chladenie domácnosti.

4. Pravidelne čistite a vymieňajte všetky filtre vo vašej domácnosti (napr. klimatizácia). Znečistené filtre spôsobujú, že elektronika pracuje dlhšie, ako je potrebné.

5. Pri varení používajte mikrovlnnú rúru namiesto sporáku. Lepšie využíva elektrinu.

6. Rozmrazujte chladničku a mrazničku skôr, než sa v nich vytvorí ľad. Budú pracovať efektívnejšie.

7. Počas teplejších mesiacov zatiahnite žalúzie, rolety a závesy na slnečnej strane domu, aby ste prirodzene chladili svoj byt. Počas chladnejších mesiacov sa zbavte vecí, ktoré vám tienia, aby sa váš domov zahrial na slnku.

8. Počas pečenia nepozerajte do rúry! Vždy, keď sa pozriete, teplota môže klesnúť na 25 °C, vďaka čomu vaša rúra spotrebuje viac energie na to, aby opäť zvýšila teplotu.

9. Používajte prirodzené svetlo čo najviac, ako je to možné. Pracujte cez deň, nie po nociach.

10. Nenechávajte počítač zapnutý celý deň. Počítač, monitor, tlačiareň a fax zapnite iba vtedy, keď ich potrebujete.

Daň za pohodlie

Všetci chceme žiť pohodlne, nie je však nutné plytvať viac, než potrebujeme. Budeme vás nabádať aj k tomu, aby ste šetrili vodou a opäť nielen kvôli preplatkom, ktoré sa nízku spotrebu získate. Voda je v prvom rade limitovaný a obmedzený zdroj. Je naivné myslieť si, že sa časy nezmenia a že budeme mať dostatok vody nielen na pitie, ale aj na zábavu v bazénoch a kúpanie sa vo vani. Veď kým si na našej strane planéty užívame tento vodný luxus, štyri milióny ľudí nemajú vodu ani len na základnú potrebu - na pitie. Obdobia sucha nás prekvapujú až príliš často a obmedzené zdroje vody z nej robia najvzácnejšiu komoditu na svete.

„Možno sa vám vaše úspory energie zdajú bezvýznamné, no po vynásobení siedmimi miliónmi sa stávajú práve naopak – veľmi významné."

Bez vody neprežije ani jeden z nás

Úspora vody znamená, že budeme rozumne a zodpovedne využívať vodu, ktorú máme k dispozícii. Voda z kohútika nemusí tiecť po celý čas, čo si umývate zuby. Môžete ju vypínať a zapínať podľa potreby. Je naša povinnosť nespotrebovať všetku vodu a ušetriť ju aj pre budúce generácie. Mnohí sú totiž stále presvedčení, že zdroje vody sú nekonečné. Naša modrá planéta je ale omnoho suchšia, než si myslíme. Len 2 % vody sú pre nás vhodné na pitie, zvyšok tvorí zamrznutá voda v ľadovcoch a až 96,5 % zemskej vody tvorí slaná voda.

Deň bez vody

Uvedomili ste si, že bez vody neprežijete ani jeden deň? Každá naša činnosť sa spája s vodou - pranie, umývanie riadu, návšteva záchodu, uhasenie smädu, varenie jedla... Vodu potrebujeme na činnosti a návyky, ktoré pravidelne vykonávame. Ak chceme naďalej udržiavať naše telá zdravé a čisté - musíme ju šetriť. Bez nej nevyrastie ani žiadne jedlo. Žiadna rastlina nie je schopná rásť bez vody, to znamená, že bez vody, budete hladovať.

Voda chráni náš ekosystém a voľne žijúce zvieratá

Ľudia nie sú jediný druh na Zemi, ktorý vyžaduje na prežitie vodu. V skutočnosti ju potrebuje každý druh na tejto planéte. Vodný život plný rýb a koralov bez vody nebude mať šancu na prežitie, čiže je zásadná pre našu udržateľnosť. Neplytvať vodou znamená víťazstvo na oboch frontoch, pretože aj vaše účty, ktoré dostávate od vodárenskej spoločnosti, budú omnoho nižšie.

Sprchové hlavice, ktoré šetria peniaze

Rozumieme, že nebudete vysekávať svoje sprchové kúty či prerábať vývody z práčky na ekologickejší variant. Ak ste však v štádiu rekonštrukcie alebo sa chystáte stavať nový dom, určite siahnite po ekologických riešeniach. Na začiatku vás síce vyjdú trochu drahšie, v dlhodobejšom horizonte ušetria obrovské galóny vody, čo nepoteší len planétu, ale opäť aj vašu peňaženku. Tieto eko sprchové hlavice, ale aj hlavice, ktoré sa nazývajú dažďové sprchy, ušetria 60 - 70 % energie. V súčasnosti ich predávajú aj slovenské či české e-shopy, takže ak sa pre ne rozhodnete, nie je nemožné sa k nim dostať.

„Keď si čistíte zuby, vypnite kohútik - ušetríte tak 6 litrov vody za minútu."

Ako viac šetriť vodou?

1. Zastavte úniky vody na spotrebičoch, vodovodných kohútikoch či toaletách.

2. Vymeňte staré toalety, pretože splachovanie záchodov je najväčšou spotrebou vody v domácnosti.

3. Moderná práčka s certifikátom kvality A++ ušetrí viac elektriny aj vody.

4. Pri sadení rastlín do záhrady voľte tie, ktoré sú vhodné pre vaše podnebie. Zamerajte sa na tie, ktoré sú odolné voči suchu a teplu.

5. Keď si čistíte zuby, vypnite kohútik - ušetríte tak 6 litrov vody za minútu.

6. Zbierajte dažďovú vodu do sudov a polievajte ňou kvety. Zalievajte skoro ráno a neskoro popoludní, znížite odparovanie vody.

7. Naplňte džbán vodou z vodovodu a vložte ho do chladničky. Keď budete smädní, nebudete musieť nechať vodu „odtiecť", aby bola dostatočne chladná.

8. Neučte svoje deti, aby sa hrali s hadicou alebo so sprchou. Je to veľmi drahá zábavka.

9. Na čistenie príjazdových ciest, chodníkov a schodov použite metlu. Pri použití hadice sa plytvajú stovky galónov vody.

10. Kúpte sa v poloprázdnej vani - čiastočne naplnená vaňa spotrebuje menej vody ako všetky krátke sprchy dohromady.

 

Autor: Zuzana Vrecková

1607 zhliadnutí
Naposledy zmenené 18. november 2020

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.