Eko tipy

Eko tipy 07. november 2021

Prečo by som si mala farbiť vlasy vegánskou farbou, aj keď nie som vegánka? Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Môžeme byť krásne a zároveň neničiť prírodu a netýrať zvieratá. Dosť bolo kompromisov.

Raz som počula jedného kolegu, ako vtipne komentoval zhoršujúcu sa situáciu, ktorú životné prostredie zažíva. Vraj „všetok bordel produkujete vy ženy. Očné tiene, maskary, rúže, farby na vlasy, odličovacie tampóny. Kilo zbytočností, o ktorých muži ani nevedia.“ Vtedy som sa zasmiala. Dnes, s odstupom času, sa nad týmto výrokom zamýšľam už reálne. Nerada by som sa podpísala pod tvrdenie, že ženy trápia našu planétu viac – nie všetky sa predsa líčia. Pravdou však je, že svet skrášľovacích procedúr je nám bližší a že keď sa balím na dovolenku, mám špeciálny šampón na vlasy, kondicionér na rozčesávanie i sprej na vlasy namáhané slnkom. Môj muž tam má sprchový gél 2 v 1, a teda sa s ním umyje on aj jeho vlasy. Ak by vymysleli niečo, čím sa dajú aj umyť zuby a vyprať deka z pláže, som si istá, že by si zbalil len tento produkt 4 v 1 a išiel by. :-)

Začalo to v Egypte

Vďaka archeológom, ktorí vykopali mumifikovanú ženu so zvyškami farby na vlasoch, vieme, že prvé priekopníčky vo farbení vlasov boli práve Egypťanky. Vlasy si strihali na kratučko a pripevňovali na ne „príčesky“ vlasy z otrokýň. To sa, našťastie, do dnešných čias neprenieslo, zato ich spôsob farbenia vlasov áno. Používali hennu, ktorá farbila vlasy na tmavé až čierne, neskôr siahali po farbive indigo, ktoré vlasom doprialo modrý lesk. Viete, čo bolo na henne a indigu úžasné? To, že išlo o prírodné farbivá. Obe sa získavajú z rastlín. V Ríme túžili pre zmenu po svetlých vlasoch, ku ktorým si dopomáhali vápennou a morskou vodou.

Slovenky a prírodné farby

Slovensko nebolo výnimkou a veľmi dlho si u nás ženy farbili vlasy prírodne. Na syntetické farby sme si museli počkať, pretože počas komunizmu sme boli od zvyšku krajín izolovaní. A tak ženy siahali po prírodných ingredienciách vo forme byliniek. Ach, to boli časy! Dnes máme výhodu, že si prírodné farby už nemusíme miešať samé, ale bez obáv si ich pohodlne zakúpite v obchode. Prírodné farby totiž neobsahujú žiadne agresívne látky, ktoré by ste museli pri farbení vdychovať, sú šetrné k životnému prostrediu a najmä – k vašim vlasom.

Peroxid a amoniak

Často sa nezamýšľame nad tým, čo jeme a ani čo si nanášame na telo. Akosi bezmyšlienkovite vhadzujeme veci do nákupného košíka. Potom nám zostávajú len oči pre plač, pretože naše vlasy sú riedke, padajú, lámu sa a o lesku môžeme iba snívať. Veľa farieb na vlasy je nabitých škodlivými chemikáliami, ako je amoniak. Ide o zložku, ktorá dráždi pokožku aj oči. A áno, aj na hlave máme pokožku, ktorú si poškodzujeme a zároveň očakávame, že z nej budú vyrastať zdravé a silné vlasy.

„Prírodné farby totiž neobsahujú žiadne agresívne látky, ktoré by ste museli pri farbení vdychovať, sú šetrné k životnému prostrediu a najmä – k vašim vlasom.“

Farbenie a vyživovanie zároveň

Pokiaľ ide o výber krému na tvár, sme obozretné a drsnými chemikáliami by sme sa teda krémovať nechceli. Prečo sa pri farbení vlasov nad tým tiež nezamýšľame? Veď koruna krásy nevyrastie z chémie, ale z prírodných zložiek, ktoré sú šetrnejšie a okrem prekrytia šedín vlasy zároveň vyživujú. Je to lepšie pre pokožku hlavy a nemusíte pritom robiť žiadne kompromisy. V 21. storočí existuje už toľko farebných odtieňov, po koľkých vaše srdce piští. Náš najnovší objav je táto krémová gaštanovohnedá farba. Suroviny v nej pochádzajú výlučne z kontrolovaného biologického pestovania a vôňu nevytvárali v laboratóriu, ale postarali sa o ňu prírodné esenciálne oleje.

 

veganska farba na vlasy logona ZD

 

„Veď koruna krásy nevyrastie z chémie, ale z prírodných zložiek.“

Farbite si vlasy bez krutosti

Krutosť v podobe peroxidu a amoniaku nie je to jediné, čoho sa dopúšťame pri konvenčnej farbe na vlasy. Ak farba nie je vegánska, nemáte istotu, že je etická. Získať nádherný odtieň vlasov bez toho, aby trpeli naši chlpatí miláčikovia, by malo byť pre nás zásadné. Veľa tradičných značiek farieb na vlasy testuje na zvieratách. Stále sa to deje, nevieme, kedy to prestane, môžeme vám len poradiť, aby ste svoju kúpnu silu využili a ukázali korporáciám, o čo máte záujem. Vegánske farby sú prírodné farby z rastlinných výťažkov, ktoré boli dermatologicky testované, to znamená, že sa produkt testoval na ľuďoch. Samozrejme, pod dohľadom dermatológa. Ak ich farba svrbela alebo mali červenú pokožku, riešilo sa to. Vždy ide o skupinu dobrovoľníkov, ktorí sú finančne ohodnotení. Niečo ako brigáda, nedá sa to porovnať s týraním zvierat.

Najekologickejšia cesta...

... je nefarbiť si vlasy vôbec. Prijať svoj odtieň, ktorý nám bol daný i čas, odkedy máme šediny. Ak je takéto rozhodnutie pre vás ale ešte veľmi vzdialenou predstavou, nakupujte, prosím, rozvážne. Voľte firmu, ktorá dodržiava etické praktiky, netestuje žiadnu zložku na zvieratách, neporušuje pravidlá pri výrobe ani pri preprave. Existujú transparentné firmy, nebojte. Na začiatku vás to možno bude stáť viac googlenia, ale keď si nájdete svojho favorita, zvíťazíte!

1272 zhliadnutí
Naposledy zmenené 07. november 2021

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.