Eko tipy

Eko tipy 05. február 2022

Dôvod, ktorý vás presvedčí, priplatiť si za ekoprodukty Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Čo je na ekologických produktoch také úžasné, že stoja trikrát viac? Je čas to zistiť.

Ak patríte medzi nadšencov ekologickej drogérie či kozmetiky, určite ste si na ich mierne zvýšenú cenu zvykli. Už dávno ste pochopili, že výroba kvalitného produktu niečo stojí a je nemožné získať ho za cenu porovnateľnú s kopčekom zmrzliny. Získať pochopenie aj od okolia sa však často podobá na  boj s veternými mlynmi. Nepotrebujete od nikoho schválenie, napriek tomu bývajú otázky či nepretržité zdvihnuté obočie veľmi únavné. „Lak na nechty za desať eur? Prečo by som to robila, keď je kopec pekných odtieňov za 1,50 €?“ Odpoveď by mohla znieť jednoducho: V tom mojom laku na nechty je bezpečné zloženie bez toxických látok. V tých za priaznivé ceny je bežne pridaný toluén, formaldehyd, syntetický gáfor... to nechcete vdychovať a ani nosiť na nechtoch. Okrem zmeny farby nechtu je ten drahší obohatený o bambusový olej, takže je moja manikúra nielen skrášľujúca, ale aj ošetrujúca. A v konečnom dôsledku nie je takýto lak na nechty testovaný na zvieratách, lebo hoci chcem byť pekná a upravená, nemienim podporovať týranie zvierat.

Ide o mieru pochopenia

Rozumieme, že ak si komerčná značka všimne, že masy volajú po udržateľných produktoch, snaží sa rýchlo preobliecť kabát a ponúkne „zelený rad kozmetiky.“ Ako sa k tomu postaviť? Páči sa nám to, možno veľká značka s ešte väčším obratom testuje, či by o to ich zákazníci stáli. Rovnako aj môže ísť iba o greenwashing a hoci kúpou ekoproduktu podporíte dobrú vec, peniaze zostanú firme, ktorá bude naďalej vytvárať neekologické produkty. Najistejšie je preto nakupovať od predajcov, ktorí sa špecializujú výlučne na prírodné produkty. Nie je ich málo a niektorí fungujú už dlhé roky. Napríklad značka Bior má svoj e-shop, kde nájdete ekokozmetiku, drogériu, ale aj doplnky stravy a aromaterapiu – skrátka všetko do skutočnej ekologickej domácnosti a zároveň funguje od roku 2007. V takom prípade máte garanciu, že vaše financie budú využité na nákup a podporu ďalších bioproduktov.

„Výroba kvalitného produktu niečo stojí a je nemožné získať ho za cenu porovnateľnú s kopčekom zmrzliny.“

Cenu tvoria vysoké náklady

Nebudeme sa dnes spolu učiť základy cenotvorby predajcov, zjednodušíme to na najpodstatnejšie – vyššia cena týchto produktov odráža náklady, ktoré musia byť vynaložené na vznik daného produktu. Suroviny, ktoré sú používané, sú čisto rastlinné, kvalitné a najmä pestované uvedomelo, to znamená, že sa nedrancovalo životné prostredie ani zamestnanci neboli nútení pracovať šestnásť hodín denne za pár centov. To všetko niečo stojí.

Suroviny z kontrolovaného biologického pestovania

Toto je prvá dôležitá informácia, ktorú hľadajte na obale produktu. Najnovšie používame v redakcii opravujúci šampón, ktorý by mal vlasy dať trošku do poriadku, aby ste ich nemuseli hneď ostrihať. Rovno ho spomenieme ako príklad. Samozrejme, že obsahuje suroviny z kontrolovaného biologického pestovania. Neviete, čo si máte pod touto čarovnou formulkou predstaviť? V ekologickom poľnohospodárstve sa suroviny vysokej kvality získavajú prírodnými výrobnými metódami s ohľadom na vnímanie ekológie a ochrany životného prostredia. Na rozdiel od konvenčných spôsobov hospodárenia pri ekologickom pestovaní je prioritou ochrana rastlín, úrodnosť pôdy, zachovanie biodiverzity a ekosystémov, čistota pôdy, vody a minimalizácia vplyvu na klímu.

„Suroviny z ekologického poľnohospodárstva sú nielen kvalitné, ale ich produkcia prispieva aj k ochrane životného prostredia a klímy.“

Chémiou nasiaknutý hrach a pančovaný olivový olej

Na tomto Repair šampóne sú skvelé najmä olivový olej a hráškový proteín, pretože vlasy sú vďaka nim hladké, lesklé, vyživené. Pokiaľ by ste ale siahli po šampóne, ktorý by nedeklaroval, že suroviny pochádzajú z ekopoľnohospodárstva, znamenalo by to, že boli získané konvenčným spôsobom pestovania a jeho zásady sú veľmi zrozumiteľne opísané v dokumente Kiss the Ground, ktorý už nájdete aj s českými titulkami. Pôda je pri takomto spôsobe vyčerpaná, bez živín a na to, aby plodila, je neustále napúšťaná chemickými hnojivami.

Dá sa to robiť inak?

Jednoznačne. Zásadami pri ekologickom spôsobe sú podpora úžitkových rastlín, prispôsobený výber druhov a odrôd, včasné a starostlivé obrábanie pôdy, organické hnojenie ako aj rôzne striedanie plodín. Na hnojenie sa recyklujú domáce rastlinné a živočíšne odpady, pestujú sa strukoviny zachytávajúce dusík a používajú sa organické alebo prírodné formy minerálnych hnojív. Suroviny z ekologického poľnohospodárstva sú nielen kvalitné, ale ich produkcia prispieva aj k ochrane životného prostredia a klímy a k zachovaniu ekosystémov a biodiverzity.

Čas sú peniaze

Tlačiť všetky rastlinky na malej ploche, aby sa ich urodilo čo najviac a zalievať ich hnojivom, aby narástli za krátky čas do šialených rozmerov, je určite nízkonákladové. Týmto štýlom sa suroviny do prírodnej kozmetiky v žiadnom prípade nezískavajú. Rastliny podliehajú prísnej kontrole už od maličkého semienka a polia, na ktorých sú, majú striktne nastavené štandardy. Vzhľadom na to, že má takéto pestovanie prísne zakázané použitie pesticídov a chemických hnojív, musia siahať po alternatívach. Aj zber surovín prebieha udržateľnou cestou, čo všetko stojí pestovateľov čas.

Ak sa vám teda zdá, že platíte za ekologický produkt o niečo viac než vaša susedka za ten najlacnejší, aký našla v drogérii, nech je vám jasné, že vy ste sa nestali súčasťou kozmetického kolosu, ktorý drancuje prírodu, ale hlasovali ste za zmenu.

840 zhliadnutí

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.