Eko tipy

Eko tipy 20. apríl 2022

Ako sa nestratiť v ekologických certifikátoch? Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Vďaka tomuto manuálu rozlíšite skutočný certifikát, ktorý garantuje kvalitu, od toho pofidérneho.

Dosť často a veľmi radi s vami diskutujeme aj na našich sociálnych sieťach, a to nám vnuklo nápad na tému dnešného článku. Spoločný menovateľ by sa dal nazvať: ZMÄTENOSŤ. Mnohé firmy si totiž na obal svojho produktu napíšu a natlačia, čo im len napadne a pokiaľ siahnu po kvalitnom grafikovi a kvalitnom marketingovo podkutom človeku, vy, ako spotrebiteľ, máte neraz problém odhaliť, ktorý certifikát naozaj garantuje, že pomáha našej planéte a kedy ide len o snahu na vás zarobiť (o greenwashing).

Krém so striebrom

A keďže doma nám leží pár bioproduktov, rozhodli sme sa na konkrétnom príklade jedného z nich vysvetliť, čo ktoré logo popisuje a veríme, že vám to pri selekcii pomôže aspoň v prvom kole. Ako model nám slúži krém so striebrom. I keď to znie zvláštne, tak striebro má antibakteriálny účinok a vďaka takejto striebornej masti môžete zlepšiť vzhľad aknóznej pokožky tínedžerov. Tí sa trápia so zápalmi najčastejšie, ale používať ho môže, samozrejme, celá rodina. Veď podráždenú a začervenanú pokožku mávame občas všetci. A na druhej strane - krásnu a zdravú pleť chceme tiež všetci.

 

krem

 

Najskôr značka

V prvom rade vám udrie do očí názov firmy a povieme vám, že nie je nič lepšie, než keď si nájdete pár značiek, ktorým veríte a siahať po nich bude pre vás predstavovať istotu i úsporu času. Spomínaný krém prináša značka Bioturm, ktorá je certifikovaná a vyrába produkty od roku 2001. Ide o lekársku biokozmetiku pre všetkých ľudí s problematickou pokožkou (suchá koža, alergická koža, neurodermatitída, psoriáza, akné atď.). Všetky produkty sú vyrobené v Nemecku. Sú proti pokusom na zvieratách. Žiadne výrobky nie sú na nich testované. A čo v ich produktoch určite nehľadajte? Syntetické vône a farbivá, silikóny, parafínový olej, PEG (zlúčeniny na báze ropy) či parabény.

 

bdih

 

Na obale krabičky vidíte pečiatku, v ktorej je napísané BDIH Standard, International Organic and Natural Cosmetics Corporation. Môžete si vydýchnuť, znamená to, že ide o prírodnú kozmetiku s certifikáciou. BDIH je nemecká organizácia združujúca viac ako 440 výrobcov a distribútorov kozmetiky, potravinových doplnkov, výživových doplnkov a voľnopredajných liekov, ktorá vyvinula komplexný súbor smerníc pre certifikáciu prírodnej kozmetiky. Smernice sa týkajú surovín, ktoré pochádzajú z rastlín a minerálov, ochraňujú zvieratá a odmietajú používanie organicko-syntetických farbív, syntetických vôní, silikónov, parafínu a iných produktov na báze ropy.

 

fsc

 

FSC certifikát hovorí o tom, že krabička, v ktorej sa nachádza tento krém, je vyrobená z dreva, ktoré bolo vyťažené legálne a šetrne. I tento certifikát môže byť odstupňovaný, nájdete teda FSC 100 %, ktorý je na výrobkoch výlučne z dreva a z papiera pochádzajúcich z šetrne obhospodarovaných lesov. FSC Recycled deklaruje, že produkt je tvorený recyklovaným drevom či papierom. Posledná verzia, ktorá je aj na našej krabičke, je FSC MIX – krabička vznikla kombináciou surovín z FSC certifikovaných lesov + recyklovaných surovín + z kontrolovaného dreva, a podobne. Pod logom je umiestnené aj licenčné číslo predávajúcej či vyrábajúcej firmy a vďaka nemu je možné si ho dohľadať v databáze držiteľov certifikátov.

 

klimaneutral 800

 

Toto potvrdenie o klimaticky neutrálnej tlači bude zaujímať najmä nadšencov zero waste štýlu. A síce je krém zabalený v krabičke, sú firmy, ktoré sa snažia znížiť množstvo emisií, ktoré vznikajú počas tlače. Ako prejav svojho záväzku dostala firma logo so sledovacím číslom, ktoré vidíte na fotografii. Stačí ho napísať na web stránku, ktorá je tiež znázornená v logu a po zadaní sériového čísla sa dozviete, akú kompenzáciu na ochranu klímy zvolili výrobcovia. Skúsili sme to so sériovým číslom pri tomto striebornom kréme (DE-218-JPPF2TS) a dozvedeli sme sa, že kúpou podporujete projekt Waldschutzportfolio in Brasilien/Uganda/Peru (Projekt na ochranu lesa), konkrétne vysadenie piatich stromov v štáte Togo. 5 € z ceny tohto produktu teda venujete na ochranu klímy.

Vďaka certifikátom sa stáva vaša pomoc adresná a transparentná. Všetko je možné spätne dohľadať, a aj to je dôvod, prečo je biokozmetika drahšia. V prípade spomínaného strieborného krému investujete do kvalitnej kozmetiky pre seba - striebro je všestranným pomocníkom každodenného života: či už v prípade popraskanej pokožky, uštipnutí hmyzom, pri herpesoch, alebo pri spálení slnkom a zároveň podporujete zmysluplné projekty na ochranu našej klímy. Certifikáty teda neignorujte. Všímajte si ich a snažte sa v nich zorientovať. Veľa vám toho o produkte prezradia.

 

728 zhliadnutí
Naposledy zmenené 20. apríl 2022

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.