Eko tipy

Eko tipy 24. júl 2022

Prečo dávať pozor na to, aký opaľovací krém používate? Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Po akých prípravkoch siahnuť, aby boli účinné, spoľahlivé a zároveň priateľské k prírode?

 

Človek vždy túži po tom, čo nemôže mať. Čím to ale je, že sme pre opálenú pokožku ochotní riskovať aj rakovinu kože, pigmentové škvrny, vznik slnečných alergií a predčasne zostarnutú pleť? Všetci poznáme tie typy, ktoré sa doslova opekajú na pláži počas najväčšej páľavy, pričom ste ich nevideli použiť opaľovací krém ani raz. Ultrafialové žiarenie je však dokázaný karcinogén, pričom osoby, ktoré ešte nedovŕšili 18 rokov, by si mali dávať omnoho väčší pozor, nakoľko je ich pokožka tenšia, a teda citlivejšia. V súčasnosti je vo svete zaznamenávaný významný nárast melanómu kože najmä medzi mladými ženami do 30 rokov. Poďme sa teda porozprávať s pani Henrietou Martinkovou, s konateľkou prírodnej kozmetiky ANNEMARIE BÖRLIND, ako sa zorientovať v slnečnej kozmetike, pretože nie je opaľovací krém ako opaľovací krém...

 

zena na gauci

 

Začnime zhurta. V obchodoch sú plné regály krémov a sprejov na opaľovanie. Čo si máme všímať pri výbere opaľovacích prípravkov?

H.M.: Pri výbere opaľovacích prípravkov je potrebné si všímať zloženie a skladbu UV filtrov. Väčšina konvenčných značiek obsahuje škodlivé chemické filtre (Ethylhexyl Methoxcinnamate, Benzophenone-3, Octocrylene, Homosalate), u ktorých sa prenikanie do pokožky nezaobišlo bez následkov. U mnohých sa dokázal škodlivý vplyv na hormonálny systém a ich stopy sa našli aj v materskom mlieku. Okrem toho mnohé UV filtre, parfumy a konzervačné látky v opaľovacích prípravkov vyvolávajú alergie či pigmentácie.

V prípade prírodnej kozmetiky sú opaľovacie prípravky a zloženie kontrolované certifikačnou organizáciou a obsahujú len zdraviu bezpečné UV filtre bez nanočastíc či mikroplastov. Okrem toho prírodné opaľovacie prípravky obsahujú aj dôležité prírodné látky zabezpečujúce hydratáciu, regeneráciu, antioxidáciu, upokojenie a ochranu pokožky pred starnutím, ako sú napr. sorbitol, pantenol, vitamín E, extrakt z medovky, ktorý je jednou z najúčinnejších prírodných zbraní proti radikálom. Ďalej extrakt z jačmeňa, ktorý obsahuje vysoký podiel selénu, mangánu a zinku, ktoré podporujú enzymatické odbúravanie voľných radikálov, rakytníkový olej, ktorý obsahuje vitamín E a betakarotén, ktoré zabraňujú predčasnému starnutiu pokožky.

 

ANNEMARIE BÖRLIND SUN ANTI AGING

Tento prírodný kozmetický produkt slnečnej ochrany obsahuje anti-agingový komplex aktívnych rastlinných látok, vitamín E a unikátny extrakt z riasy kombu, ktoré chránia pokožku pred voľnými radikálmi a predčasným starnutím.

 

To znamená, že prírodné opaľovacie produkty obsahujú okrem UV filtrov navyše aj prírodné látky, ktoré dokážu svojimi vlastnosťami zabezpečiť dodatočnú ochranu pred poškodením slnečného žiarenia alebo upokojenie opálenej pokožky?

H.M.: Áno, kvalitné prírodné opaľovacie prípravky, ktoré sú certifikované a dbajú na ochranu zdravia a planéty, sa snažia do produktov vniesť čo najviac inovácií z prírody pre zachovanie bezpečnosti ľudského zdravia. Za zmienku stojí napríklad RIASA KOMBU, ktorá žije v extrémnych podmienkach sucha a po niekoľkých mesiacoch zase vlahy. Po rokoch si dokázala vybudovať samoochranný systém voči UV žiareniu, a teda poškodeniu buniek a úhynu. Dokázala prežiť v týchto podmienok a táto látka, ktorá sa získava extrakciou z bunkovej steny tejto riasy, je bohatá na vitamín A a E a špeciálny lipid, ktorý dokáže pokožku chrániť proti UV žiareniu. Ďalšou zaujímavou ingredienciou je ETYLFERULÁT, ktorý sa vyrába z kyseliny ferulovej. Získava sa vodnou extrakciou z ryže. Chráni bunky pred oxidačným stresom a neutralizuje kyslíkové radikály vznikajúce vplyvom UV žiarenia. ROZMARÍN má antimikrobiálne vlastnosti. Približne 90 % jeho antioxidačných vlastností zabezpečuje kyselina karnosová. Bojuje proti voľným radikálom, ktoré sú jednou z hlavných príčin poškodenia DNA, najmä pri zvýšenej intenzite UV žiarenia.

 

ANNEMARIE BÖRLIND SUN Pressformat 1

Bezpečná a spoľahlivá UV ochrana pre celú rodinu SUN CARE od certifikovanej prírodnej kozmetiky ANNEMARIE BÖRLIND je slnečná kozmetika vyvinutá na základe najmodernejších technológií pre najvyššiu bezpečnosť vašej pokožky.

 

Ešte stále je veľa ľudí, ktorí siahajú po bežných opaľovacích prípravkoch namiesto ekologických. Čo to spôsobuje?

H.M.: Každý rok končia v oceáne tisíce ton substancií používaných v slnečných produktoch na ochranu pred slnkom. Môžu mať negatívne účinky na vysoko citlivé ekosystémy, ako sú koralové útesy a iné morské organizmy. Napríklad Medzinárodná iniciatíva pre koralové útesy (ICRI) uvádza, že oxybenzón (benzophenone-3) a oktinoxát (ethylhexyl methoxycinnamate , oba UV filtre, zvyšujú riziko „koralového bielenia“ a môžu viesť k smrti koralov. Ďalej môžu poškodiť koralové larvy a koralové DNA a mať negatívny vplyv na reprodukciu. Koraly sú nevyhnutné na prežitie citlivého ekosystému útesov. Chránia pobrežie rozbíjaním vĺn, čím zabraňujú priamym zásahom masy vody.

Taktiež mikroplasty sa v kozmetickom priemysle často používajú ako exfoliačné činidlá, výplne a spojivá. Niektoré mikroplasty nemôžu byť z dôvodu malej veľkosti odfiltrované čistiarňami odpadových vôd, a tak skončia v životnom prostredí. Keďže nie sú biologicky odbúrateľné, zostávajú v pitnej vode, hromadia sa v potravinovom reťazci a vstupujú tak do ľudského tela.

 

AnnamarieBorlind kremy

Kozmetická sada HOLIDAY - MUST HAVE na ochranu pleti a výživu pleti je limitovaná edícia! Sada obsahuje: Opaľovací protistarnúci krém SPF 50, Energizer z pomarančových kvetov vhodný na unavenú, mdlú pleť a Balzam na pery SPF 20 s UVA a UVB ochranou, ktorý chráni suché a popraskané pery.

 

Aké sú teda najväčšie výhody v používaní prírodných opaľovacích produktov?

H.M.: Certifikované prírodné značky prísne odmietajú používanie mikroplastov vo svojom sortimente výroby a taktiež odmietajú používanie oxybenzónu alebo oktinoxátu, ktoré poškodzujú koralové systémy aj ďalšie potenciálne zdraviu škodlivé chemické UV filtre. Naopak, ich ochranné filtre sú certifikované a testované pre bezpečnosť ľudského zdravia, neobsahujú nanočastice, sú CORAL FRIENDLY, ponúkajú vyváženú ochranu pred UVB aj UVA lúčmi, navyše, obsahujú prírodné ošetrujúce a ochranné látky, ktoré v konvenčných prípravkoch nenájdeme. Textúry sú bez obsahu parabénov, PEG, silikónov, parfumov, syntetických konzervantov, a preto predstavujú lepšiu a bezpečnejšiu voľbu v prípade ochrany pred slnkom.

V čom sú výnimočné produkty z radu SUN v značke ANNEMARIE BÖRLIND?

H.M.: V patentovanej zložke SymUrban, ktorá blokuje škodlivú reakciu vyvolanú UV žiarením, a tým zmierňuje neskoré účinky, medzi ktoré patria podráždenie, dermatitída, svrbenie, starnutie až rakovina. SymUrban zabraňuje dlhodobému poškodeniu spôsobenému UVB, redukuje vrásky, chráni pokožku pred vonkajšími chemikáliami (v smogu, dyme...), chráni bunky. UVB žiarenie, ktoré sa dostane cez opaľovacie krémy na pokožku, je vďaka SymUrban pre bunky neškodné, čo predstavuje pokrokové a nadčasové riešenie pre zlepšenie ochrany kože.

Aristokratický tón pleti či opálenie?

Trendy v opaľovaní sa líšia. V staroveku bola práve bledá pokožka považovaná za ideál krásy. Gréci vynašli ako prví biely prášok na báze olova a napriek svojim deštruktívnym vlastnostiam sa tento recept používal až do konca 19. storočia. Biela pokožka bola skrátka znak aristokracie. V našej nie dávnej histórii figurujú ženy, ktoré boli hnedé ako čokoláda, grilovali sa na slnku a neraz si pomáhali i soláriami. V súčasnosti je nastavený trend zdravého a rovnomerného opálenia. Nezabúdajte, že hoci trendy v opaľovaní sa zrejme ešte zmenia, zdravá pokožka bude vždy IN.

Viac informácií o bezpečnej slnečnej kozmetike nájdete na www.annemarieborlind.sk.

 

1124 zhliadnutí
Naposledy zmenené 25. júl 2022

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.