Inšpiratívne z našej dielne

4 tradičné a ekologické alternatívy v stavebníctve Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Prinášame vám 4 tipy na materiál, ktorý je nielen ekologický, ale aj tradičný a vhodný do našich podmienok.

Nutnosť chrániť prírodu „zasiahla“ aj odvetvie stavebníctva. Čoraz viac sa v ňom tlačia do popredia ekologické postupy a materiály. Pri ich výbere by ste mali brať do úvahy aj iné kritériá než len to, že nepoškodzujú prírodu. Je potrebné zhodnotiť, či sú ich vlastnosti vhodné aj na to, čo a kde staviame. Prinášame vám preto 4 tipy na materiál, ktorý je nielen ekologický, ale aj tradičný a vhodný do našich podmienok.

Zdroj: Bigstock

Drevo

Drevo je u nás už stáročia veľmi obľúbený materiál na stavbu každého druhu. Je pevné, ohybné, ľahké, estetické a absolútne ekologické, veď pochádza priamo z prírody. Okrem toho, že je recyklovateľné, je špecifické tým, že dokáže pohltiť viac škodlivých látok, než sa vytvorí pri jeho spracovaní.

Síce má aj negatívne vlastnosti ako horľavosť a obmedzenejšia životnosť, no niektoré sa dajú zmierniť vhodným ošetrovaním. Navyše, má veľmi široké využitie – na konštrukcie, ako obkladový materiál, na výrobu nábytku a v dizajne do moderných interiérov.

Pri posledných dvoch menovaných sa osvedčili najmä biodosky. Je to materiál z ihličnatých drevín, prevažne z borovice a smreku. Tvoria ich 3 vrstvy krížne lepených masívnych dosiek. Medzi ich najväčšie prednosti patrí pevnosť, nemennosť a stabilita.

Majú vysokú kvalitu spracovania aj vo veľkých rozmeroch. Ich povrch je obojstranne brúsený a dá sa ošetriť rôznymi spôsobmi pomocou oleja, vosku, laku či lazúry, čo im dodá ešte výnimočnejší vzhľad.

Zdroj: Pexels

Slama

Slama sa podobne ako drevo a hlina v stavebníctve využíva už od nepamäti. V minulosti sa ňou pokrývali strechy, neskôr sa rozšírilo stavanie domov zo stlačených slamených balíkov.

Tie sa môžu použiť na vytvorenie nosnej konštrukcie tak ako tehly. U nás je stále obľúbenejšia slamená tepelná izolácia, ktorou sa vypĺňajú konštrukčné dutiny stien, striech a stropov. Tým sa zabezpečí v stavbách výborná ochrana pred prehrievaním a takisto izolácia hluku.

Slama je zároveň široko dostupná, recyklovateľná a ľahko sa rozloží. Medzi jej ďalšie prednosti patrí, napriek predsudkom a vďaka úprave, nízka horľavosť a prijateľná cena. Aj tento materiál je citlivý na vhlkosť, preto by sa mal používať len vo vhodnom prostredí, inak môže degradovať a strácať na kvalite. 

Hlina

Hlina má takisto v slovenskom stavebníctve stabilné miesto. Často sa využíva na stavbu nosnej konštrukcie a čoraz viac aj v interiéri ako dizajnový doplnok. Medzi jej prednosti patrí, že pohlcuje hluk, škodlivé výpary, znižuje pôsobenie elektrosmogu.

Ak ju skombinujete so slamou a drevom, dokáže svojimi vlastnosťami potlačiť aj niektoré z ich menej priaznivejších vlastností, akou je napríklad nižšia odolnosť voči vlhkosti. Hlina je u nás široko dostupná, takisto je jej spracovanie energeticky nenáročné, dá sa takmer donekonečna obnovovať, a je bez škodlivých látok.

Najčastejšie z nej vzniká omietka alebo nepálené tehly. Využitie nachádza pri stavbe múrov, priečok, kozubov či pecí, ako výplň do stropných konštrukcií alebo na podkladové vrstvy podláh.

Zdroj: Unsplash

Kameň

Posledný z odporúčaných tradičných a ekologických materiálov sa už zopár tisíc rokov používa. Zároveň patrí medzi najtrvanlivejšie stavebné materiály.

Medzi jeho prednosti zaraďujeme tvrdosť alebo pevnosť, dlhú životnosť a vysokú nosnosť. Nevýhodou je, že manipulácia s ním a jeho úprava patria k náročnejším, a to aj finančne. Veľmi málo sa preto používa na nosné steny, skôr ho vídať ako obkladový materiál, či už vonku, alebo vnútri.

Obložiť ním môžete prakticky čokoľvek. Poslúži pri povrchovej úprave domov, plotov, krbov, na schodiskové stupňe, parapety, obloženie kúpeľne. Dá sa z neho vyrobiť kvalitná kuchynská pracovná doska alebo postaviť múrik.

Nielen, že je to materiál kvalitný, je aj estetický. Každý jeden kameň je jedinečný svojím tvarom aj sfarbením. To ešte možno zvýrazniť povrchovou úpravou, kde máte mnohé procesy, ako opaľovanie, brúsenie či kefovanie. 

737 zhliadnutí
Naposledy zmenené 14. marec 2023

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.