Inšpiratívne z našej dielne

Dokáže prírodná kozmetika vyhladiť vrásky? Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ako sa vyhnúť vráskam a prečo botox nikdy nenahradí kvalitnú kozmetickú starostlivosť? Porozprávali sme sa s odborníčkou na kozmetiku s Henrietou Martinkovou.

 

Henrieta Martinková patrí medzi slovenské odborníčky na prírodnú kozmetiku. So značkou Annemarie Börlind pracuje už trinásť rokov a na vlastnej koži vyskúšala účinky prírodných látok. „Na začiatku som neverila, že prírodná kozmetika dokáže vyhladiť vrásky, no sama som sa presvedčila, že niektoré prírodné anti-aging ingrediencie v správnej kozmetike dokážu zázraky,“ tvrdí.

Začneme tým, čo nás všetkých zaujíma. Dá sa vyhnúť vráskam?

S pribúdajúcim vekom prirodzene všetkým klesá počet lipidov v pokožke. V 30. rokoch spozorujete prvé jemné vrásky na čele. V 40. už pleť nie je taká pružná a pevná, stráca zložky ako elastín a kolagén, ktoré doteraz udržiavali zdravie ochrannej bariéry pokožky, zadržiavali vlhkosť a poskytovali ochranu pred prenikaním nečistôt. V pleti sa znižuje bunková aktivita a schopnosť regenerácie, čoho výsledkom môžu byť vrásky okolo očí a zhoršená elasticita pokožky.

Kedy je najvhodnejší čas začať s anti-agingom?

Okolo 35. veku je vhodné obdobie na to, aby sme svojej pleti dopriali intenzívnejšiu starostlivosť s dôrazom na produkty potláčajúce vek. Dôsledná anti-aging starostlivosť dodá pokožke komplex účinných aktívnych látok, ktoré stimulujú rast elastínových a kolagénových vlákien, podporia redukciu vrások a ochránia pleť pred stratou vlhkosti a lipidov.

Avšak prevencia je dôležitejšia ako čakanie na vznik vrások. Pravidelná starostlivosť o pleť je nad zlato. Mnoho ľudí zabúda, že v noci je bunková výmena v pokožke 8-krát rýchlejšia než cez deň, pokožka je v tom čase náchylnejšia na dehydratáciu, preto je nesmierne dôležité ju večer dostatočne hydratovať. Práve dehydratácia či nedostatočná ochrana pred UV žiarením sú hlavné faktory predčasného starnutia. Ak máte dvadsať rokov, možno si nevšimnete žiadne zmeny, ale keď budete mať päťdesiat, pokožka vám vašu starostlivosť pripomenie.

Aký máte názor na botox?

Prekvapuje ma koľko (naozaj) mladých žien uvažuje o botoxe. V biznise krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť sa pohybujem už viac ako trinásť rokov a často sa za posledné roky stretávam s názormi mladých žien ku aplikácii botoxu na tvár za účelom vyhladenia vrások a skrášlenia vzhľadu. Väčšina žien, ktoré o týchto zákrokoch hovoria, sú podľa mňa krásne s malými nedokonalosťami, ktoré z môjho pohľadu (skin-care odborníka) potrebujú skôr správnu a kvalitnú kozmetickú starostlivosť než botox.

Injekcie botulotoxínu (botoxu) nikdy nenahradia starostlivosť o pleť. Mať sviežu a zdravo vyzerajúcu pokožku je oveľa dôležitejšie ako mať len vyhladené vrásky botoxom okolo očí alebo na čele. To, čo botox nedokáže, je ovplyvniť kvalitu pokožky. Nezaoberá sa zníženou elasticitou a pružnosťou elastínových a kolagénových vlákien a dehydratáciou, ktoré sú často dôsledkom vzniku vrások. 

 

borlind

 

Viete nám jednoducho vysvetliť ako funguje botox na našej pleti?

Botox/botulotoxín obmedzuje špecifický pohyb svalov. Vstrekuje sa okolo „dynamických vrások“ – teda hlbších vrások, ktoré sa neustále pohybujú počas každodenného života. To zabraňuje tým zvyčajným pohybom, ktoré prehlbujú vrásky a zveličujú ich vzhľad.

Čo by ste odporučili ženám, ktoré o ňom uvažujú?

Nemám nič proti botoxu, je to každého osobná vec. Veľa záleží od veku a stavu vrások. Ak má žene pomôcť v získaní vyššieho sebavedomia a nedokáže stav pokožky zmeniť ani kvalitná kozmetika, môže uvažovať o botoxe. Ale pozor, skvelá pokožka nie je o botoxe. Je o kvalitnej pleťovej starostlivosti a hlavne o systematickej starostlivosti, na ktorú veľa žien zabúda. Sem patrí čistenie pleti, sérum, denný, nočný a očný krém - a v neposlednom rade - pravidelnosť a trpezlivosť (čo veľa žien nemá).

Myslím, že sviežosť, hydratáciu, rovnomerný tón pleti, pevnosť, hutnosť pokožky a elasticitu zabezpečí len kvalitná kozmetická starostlivosť. Nezabúdajte, že ak vaša pleť vykazuje známky únavy, ochabnutia, vrások, tak vám hovorí, že jej niečo chýba a pýta si to.  Zvážte, čo dáte pleti „napiť a najesť“.

Injekcie botoxu nikdy nenahradia starostlivosť o pleť.

Na čo by sme mali pri výbere produktov myslieť?

Dôležité je zaobstarať si produkt, ktorý korešponduje s typom a stavom našej pleti. Zámerne nehovorím, že súvisí s vekom, ale že súvisí so stavom pleti. Oveľa viac je totiž dôležitejšie riadiť sa stavom pleti, tým, čo reálne potrebuje a nie tým, aký máme vek. Podľa mojich skúseností, skoro každá druhá žena nemá zvolenú správnu starostlivosť na základe svojho stavu pleti. Následne pleť nedostáva, čo potrebuje, vznikajú vrásky, ochabnutia či iné nedokonalosti. Hlavne noc je čas, kedy by sme mali našej pleti dopriať naozaj výživnú starostlivosť v podobne kvalitných nočných krémov.

Annemarie Börlind je známa tým, že používa kvalitné prírodné ingrediencie. Ktoré z nich sú žiaduce pre starnúcu pleť a aké majú účinky?

Spomeniem unikátny a nadčasový dhatelo olej z himalájskej čerešne, ktorý získavame zo sociálno-ekologického projektu v Nepále. Rastie v odľahlých častiach na úpätí Himalájí vo výške 4 000 metrov nad morom. Má zázračné vyhladzujúce účinky pre očné okolie, navyše, dokáže posilniť ochrannú bariéru pokožky a zabrániť tak úniku vlhkosti.

Pozornosť si zaslúži i výťažok z kôry albízie – zabezpečuje, aby naše kolagénové a elastínové vlákna netvrdli, ale naopak, aby ostali pružné a ohybné, čím účinne zabraňuje tvorbe vrások.

V prípade týchto dvoch ingrediencií je značka ANNEMARIE BÖRLIND jediná, ktorá ich objavila a aktívne ich používa v anti-aging kozmetike. Okrem nich príroda ponúka obrovské množstvo ďalších látok s vynikajúcimi protistarnúcimi účinkami. Spomeniem napríklad hľuzovku bielu, sečuánske korenie, botanickú kyselinu hyalurónovú tzv. Biolifting komplex.

Mnoho ľudí, hlavne vegetariáni a vegáni, sa vyhýbajú kyseline hyalurónovej pre jej pôvod. Je botanická kyselina hyalurónová, používaná v tejto kozmetike, plnohodnotnou náhradou tej živočíšnej?

V konvenčnej kozmetike sa používa kyselina hyalurónová získavaná napr. z kohútích hrebeňov. Značka ANNEMARIE BÖRLIND od samého začiatku striktne odmieta živočíšne ingrediencie vo svojich produktoch ako aj testovanie na zvieratách. Botanická kyselina hyalurónová je v ANNEMARIE BÖRLIND získavaná z čínskej rôsolovky Tremella Fuciformis, ktorá má nielen rovnaké schopnosti viazania vlhkosti ako bežná kyselina hyalurónová, ale dokáže navyše aj chrániť pokožku proti voľným radikálom a zabrániť tak starnutiu, čo konvenčná forma kyseliny hyalurónovej nedokáže. Čiže odpoveďou je, že botanická kyselina hyalurónová je oveľa lepšou náhradou.

Aký je váš recept na mladistvé vyžarovanie? Máte svoj obľúbený kozmetický produkt?

Tých je viac, no obzvlášť mojej pleti vyhovuje produktová línia SYSTEM ABSOLUTE anti-aging vo verzii LIGHT, a teda ľahké krémy. Keby som mala vybrať jeden produkt, tak je to očný krém SYSTEM ABSOLUTE, na ktorý nedám dopustiť. Dokáže úplne vyhladiť vrásky. Pokožka okolo očí je 7-krát tenšia ako v iných častiach, preto je náchylnejšia na dehydratáciu a vznik vrások a mali by sme týmto partiám očného okolia venovať extra pozornosť. Tento vyhladzujúci očný krém viditeľne redukuje vrásky a okrem stimulácie lipidov, zmierňuje i opuchy a kruhy pod očami. Za mňa skvelé kombo.

 

ANNEMARIE BÖRLIND SYSTEM ABSOLUTE 800

 

Čo robí anti-aging produkty SYSTEM ABSOLUTE také výnimočné?

Práve inovatívne riešenia a kombinácie výnimočných surovín v produktoch. Celkovo je pre nás dôležité pozadie získavania týchto surovín. Dbáme na ich pôvod, spôsob získania, spracovania. Pre naše produkty používame extrakty z rastlín z kontrolovaného biohospodárstva alebo zberu vo voľnej prírode. Nepoužívame ani geneticky modifikované suroviny, pri ich pestovaní sa nepoužívajú látky, ako sú pesticídy, herbicídy a iné toxické postreky. V produktoch nepoužívame nič, čo nie je pre pleť prirodzené. Produkty ANNEMARIE BÖRLIND vrátane línie SYSTEM ABSOLUTE podporujú v pokožke iba regeneračné procesy, ktoré sú jej prirodzené, v prípade SYSTEM ABSOLUTE je to najmä spomínaná stimulácia tvorby kolagénu a elastínu.

 

1261 zhliadnutí
Naposledy zmenené 21. máj 2023

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.