Zo sveta

Svet 14. august 2019

Londýnska škola zakazuje hovädzie, aby znížila svoju uhlíkovú stopu

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V areáli londýnskej vysokej školy Goldsmiths už sa nemôže predávať hovädzie mäso. Inštitúcia, ktorá je súčasťou Londýnskej univerzity, zákaz zaviedla s cieľom prispieť k boju proti globálnym klimatickým zmenám. Stala sa prvou vysokou školou v Británii, kde takéto opatrenie nadobudlo účinnosť, informovala dnes agentúra Reuters.

Chov hospodárskych zvierat zohráva významnú úlohu v globálnej produkcii skleníkových plynov a spôsobuje rozsiahle odlesňovanie, uvádza agentúra OSN pre výživu a poľnohospodárstvo. Experti OSN z Medzivládneho panelu pre zmeny klímy (IPCC) pred niekoľkými dňami vo svojej správe o využívaní pôdy odporučili zníženie spotreby mäsa ako jeden z prostriedkov boja proti globálnemu otepľovaniu.

"Silnejúca globálne výzvy, aby organizácie začali brať vážne svoju zodpovednosť v boji proti klimatickým zmenám, už nemožno ignorovať," uviedla šéfka Goldsmiths Frances Cornerová k zákazu predaja hovädzieho. Zamestnanci a študenti sú podľa nej "odhodlaní pomôcť s realizáciou skokové zmeny, ktorú potrebujeme, aby sme razantne a čo najrýchlejšie znížili našu uhlíkovú stopu".

Podľa štúdie Kalifornskej univerzity všetky procesy spojené s prípravou jednej porcie hovädzieho mäsa vytvorí asi 330 gramov oxidu uhličitého, zatiaľ čo napríklad u kuracieho je to len 52 gramov a pri zelenine 14 gramov. Goldsmiths oznámila, že chce začať využívať "čistú energiu" a do roku 2025 dosiahnuť uhlíkovej neutrality, teda stavu, kedy budú akékoľvek uhlíkové emisie kampuse vyvážené mechanizmy ich zneškodnenia.

Zákazom hovädzieho sa londýnska škola pridáva k radu firiem, ktoré v poslednej dobe začali odrádzať od konzumácie mäsa, píše Reuters. Jednou z prvých bola americká WeWork, ktorá poskytuje firmám zdieľané fyzickej aj virtuálnej pracovné priestory. Spoločnosť vlani v júli svojim 6000 zamestnancom oznámila, že im prestane preplácať pokrmy obsahujúce mäso a že tiež prestane mäso podávať na firemných akciách.

Zroj: http://www.enviweb.cz/114241

256 zhliadnutí
Naposledy zmenené 14. august 2019

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.