Zo sveta

Svet 14. august 2019

Sedem krajín spustilo projekt energeticky úspornej verejnej dopravy

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Mestské úrady, verejní dopravcovia, univerzity a konzultanti udržateľnej mobility zo strednej Európy posilní úlohu obnoviteľných zdrojov energie vo verejnej doprave. Zahájili nový projekt medzinárodnej spolupráce Efficiency hradený z programu Interreg Stredná Európa, kde využíva verejnú dopravu viac ako 63 percent dochádzajúcich. Má znížiť uhlíkovú stopu v regióne, teda emisie oxidu uhličitého, povedal dnes ČTK hovorca Plzenských mestských dopravných podnikov (PMDP) René Vavro.

Do projektu sa zapojilo sedem krajín. Spolu s Českom to sú Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Taliansko, Maďarsko a Slovinsko. Dvanásť partnerov, vrátane siedmich podnikov verejnej dopravy, sa bude v najbližších troch rokoch snažiť prispieť k naplneniu cieľov uvedených v Bielej knihe EÚ. K nim patrí zníženie emisií z dopravy do roku 2050 o 60 percent a tiež zníženie využitie "konvenčne poháňaných" automobilov v MHD do roku 2030 na polovicu.

Samospráve, organizátorom a prevádzkovateľom verejnej dopravy má projekt pomôcť s prípravou plánovacích a finančných stratégií, akčných plánov a opatrení pre prevádzkovanie nízkouhlíkové infraštruktúry. K aktivitám patrí testovanie nových ľahkých fotovoltaických materiálov, ktoré budú napájať osvetlenie, výťahy a eskalátory v staniciach, a využitia infraštruktúry verejnej dopravy na nabíjanie elektrických vozidiel. PMDP pracujú na batériové posilňovacie stanici na vyrovnanie špičkového zaťaženia v trolejové sieti. "Podporí energeticky účinné formy MHD, najmä rozvoj trolejbusov," povedal Vávra. Výsledky a skúsenosti si regióny odovzdajú.

Trojročný projekt s rozpočtom 2,4 milióna eur sa uzavrie 31. marca 2022. Je hradený z 83 percent z programu Interreg, teda Európskym fondom regionálneho rozvoja. V pláne má celkom 29 výstupov.

Zdroj: Václav Prokš, http://www.enviweb.cz/114209

428 zhliadnutí
Naposledy zmenené 14. august 2019

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.