Zo sveta

Svet 30. jún 2021

Bude Apple do roku 2030 úplne uhlíkovo neutrálny? Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Spoločnosť Apple vyhlásila, že do roku 2030 budú všetky jej produkty uhlíkovo neutrálne.

To znamená, že pri ich výrobe i používaní sa nebudú produkovať žiadne škodlivé emisie. Týmto spôsobom chce Apple znížiť ich negatívny vplyv na už aj tak dosť zúbožené životné prostredie. Podarí sa im to?

Apple si dáva naozaj veľké ciele. Okrem zníženia produkcie emisií chce spoločnosť dosiahnuť tiež to, aby sa pri všetkých výrobných procesoch využívali len obnoviteľné zdroje energie. Prechod na zelenú energiu požadujú aj od svojich dodávateľov, ktorých je vyše 100. Už od roku 2015 s nimi rokujú, aby ju postupne získavali len z obnoviteľných zdrojov.

Väčšina dodávateľov sa k splneniu tohto cieľa už zaviazala. No ešte 9 rokov si počkáme na to, či svoj záväzok naozaj dodržia. Vzorom im však je aj samotný Apple, ktorého predajne i kancelárie od apríla 2020 využívajú len obnoviteľnú energiu a sú 100 % uhlíkovo neutrálne. 

Recyklovanými materiálmi k nulovým emisiám

Ďalším krokom, vďaka ktorému sa chce Apple dostať na nulové emisie, je používanie recyklovaných materiálov. S tými začali pracovať už pri iPhone 12. Ten je ich prvým telefónom, ktorý je vyrobený z recyklovaného volfrámu, a väčšina prvkov je z recyklovaných vzácnych zemín.

V iPhone 12 nenájdete ani žiadne škodlivé látky. V konštrukcii nebolo použité berýlium, PVC či ftaláty, ktoré sa používajú ako plastifikátory, teda zmäkčovadlá PVC (dodávajú mu pružnosť a ohybnosť). Zo skla displeja tiež zmizol arzén a ortuť. Tento model sa tak dá považovať za pomerne ekologický. A ak si k nemu kúpite drevený kryt na iPhone 12 a nie klasický plastový, budete ešte o niečo šetrnejší k životnému prostrediu.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Demontážny robot Daisy 

Aby bolo recyklovanie materiálov ešte efektívnejšie, Apple vyvinul demontážneho robota, ktorého pomenovali Daisy. Daisy dokáže rýchlejšie a spoľahlivejšie ako človek odstraňovať a triediť komponenty zo starých zariadení. Vie demontovať až 15 druhov iPhonov a za hodinu stihne spracovať až 200 telefónov.

Dokonca oddelí aj také materiály, u ktorých to v minulosti vôbec nešlo. Jedným z nich je kobalt zo starých batérií. Daisy zabezpečila, že ho môžu použiť na výrobu nových. Navyše, všetky materiály ostávajú aj po oddelení vo veľmi vysokej kvalite.

Energetická efektívnosť 

Apple si však uvedomuje, že len recyklované materiály nestačia. Okrem ich používania chcú zvýšiť aj energetickú efektívnosť ich produktov. Ako príklad energetickej efektívnosti uvádzajú čip M1. Ten nájdeme v MacBookoch v procesore Apple Silicon. Spoločnosť tvrdí, že nízka spotreba energie na jeho fungovanie znížila uhlíkovú stopu o 34 %.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Po novom bez nabíjačky a slúchadiel 

Jedným z najkontroverznejších krokov, ktoré spoločnosť spravila minulý rok, aby znížila negatívny vplyv na životné prostredie, bolo, že k novému telefónu do krabičky nepribalili napájací adaptér a slúchadlá.

Tvrdia však, že tým ušetrili viac ako 800 000 ton medi, cínu a zinku. Takisto sa tým zmenšila veľkosť krabičky, a tak ušetrilli nielen baliaci materiál, ale znížili tiež množstvo emisií pri preprave. Je to preto, že do každej palety sa vďaka menšiemu obalu zmestilo o 70 % viac telefónov. 

 

Autor: ZD

781 zhliadnutí
Naposledy zmenené 15. apríl 2023

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.