Zo sveta

Svet 09. november 2023

5 vecí, ktoré v Paríži nesmiete prehliadnuť Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Šarmantné, okúzľujúce, romantické, plné baretiek a kvalitných parfumov, také je hlavné mesto Francúzska, Paríž. Čo sa oplatí vidieť?

 

La vie est belle

Rozhodovala som sa, aké európske mesto preskúmať a moje srdce zapišťalo po Paríži. Áno, súčasný Paríž je kozmopolitnejší a jeho obyvateľstvo netvoria len štíhlučké belošky a páni v klobúkoch, ako tomu bolo v minulosti. Život tu pulzuje naplno a hrá všetkými farbami. Vo všetkom ostatnom snáď zastal čas a myslím to v dobrom slova zmysle. Nespočetné množstvo maličkých kaviarní s čerstvo upečenými croissantmi, lahodné červené víno, parížske vintage second handy, vznešené francúzske „Oh, la la!“ a vychutnávanie si života v hesle Život je krásny, a teda La vie est belle.

 

pariz4

Zámok vo Versailles

Kto sa rád vracia do čias, keď žili princezné a princovia? Doby dávno minulé v sebe skrývajú toľko poučenia a informácií, po ktorých neviete zavrieť ústa, že sa vám ani nečudujem. Toto všetko vám ponúkne Versailles – mesto vzdialené 17 kilometrov od Paríža sa stalo slávnym najmä vďaka honosnému zámku s prekrásnymi záhradami. Zámok je príkladom nádherného barokového a rokoko architektonického štýlu. Jeho centrálna časť, známa ako Palácová budova, je impozantná a zdobená zlatom, mramorom a kameňom. Nachádza sa tam 2 300 izieb a siení.

 

pariz7

 

Jedným z najslávnejších miest v zámku vo Versailles je Galéria zrkadiel (Galerie des Glaces). Táto dlhá galéria je vyzdobená veľkými zrkadlami, osvetlená krásnymi lustrami a je miestom, kde boli podpísané niektoré historicky dôležité dokumenty, vrátane Zmluvy z Versailles, ktorá ukončila prvú svetovú vojnu. Versailles je skrátka miestom, kde sa odohralo mnoho významných udalostí vo francúzskej histórii, vrátane kráľovských udalostí, vojen a politických zmien a ponúka jedinečný pohľad do minulosti Francúzska a jeho monarchie.

Versaillské záhrady

Len tak sa stratiť v nekonečnej zeleni! To sú Versailleské záhrady, ktoré sú mimoriadne rozsiahle a komplexné. Rozkladajú sa na viac ako 800 hektároch pozemku a zahŕňajú rôzne časti vrátane anglických záhrad, labyrintov, rybníkov, fontán a mnoho ďalších štruktúr. Záhrady boli navrhnuté slávnym záhradníkom André Le Nôtre v 17. storočí. Jeho dizajn zdôrazňuje symetriu, presnosť a geometriu, čo bolo charakteristické pre francúzsky barokový štýl.

 

pariz1

 

Tieto záhrady sú považované za vrcholné dielo klasického krajinného dizajnu. Versaillské záhrady, ktoré mali slúžiť ako miesto oddychu panovníkov, boli zároveň symbolom absolutizmu Ľudovíta XIV. nad človekom a prírodou. V čase ich stavby žiadne podobné záhrady neexistovali, a aj to bol jeden z dôvodov, prečo boli dostavané za 40 rokov.

Eiffelova veža

Ako by som mohla vynechať túto dominantu? A hoci z pohodlia domova si možno poviete, že je to len kopec železa, na „mieste činu“ budete uchvátení. Eiffelova veža (La Tour Eiffel) je jedným z najslávnejších symbolov Paríža a Francúzska a zároveň je technickým zázrakom svojej doby. Jej impozantná prítomnosť a nádherné výhľady ju robia jedným z najzaujímavejších miest na svete.

 

pariz2

 

Jej oceľová konštrukcia je symetricky rozdelená do troch úrovní a pozostáva z tisícov železných prvkov, ktoré sú pevne spojené skrutkami. Určite využite možnosť aj dostať sa do jej vnútra. Zvoliť si môžete prechádzku po schodoch či výťahom. Pozorovať panorámu Paríža z výšky, z vrcholu veže... absorbovať všetky tie úchvatné výhľady na mesto, vrátane slávnych pamiatok, ako je Katedrála Notre-Dame, Múzeum v Louvri, rieka Seina a iné, je naozaj zážitok.

Francúzska kozmetika

Yves Rocher, L'Occitane alebo Laboratoires de Biarritz sú kvalitné značky francúzskej kozmetiky. Tá posledná vyrába aj TOP lekárenskú reparačnú líniu Alga Cicosa, ktorá bola označená vo Francúzsku ako TOP 1. miesto v reparačnej kozmetike v BIO kvalite. Okrem toho vyrábajú produkty, ktoré nesmú chýbať v žiadnej domácnosti – ošetrujú detské odreniny, jazvy, sú výborné aj na strie.

 

pariz3

 

ALGA CICOSA mlieko je veľmi používané aj pre novorodeniatka na ošetrenie pupočníka, pri poraneniach, keď rana mokvá na zasušenie a pôsobí antibakteriálne. Vhodné je ale pre celú rodinu: dojčatá, deti, dospelí, pretože obsahuje rastlinný glycerín, ktorý má upokojujúci a zjemňujúci účinok. Skrátka veľmi multifunkčný produkt a s krémom tvorí perfektné duo v používaní. Oba produkty majú svoje miesto v domácej lekárničke.

 

pariz0

 

Ak budete vo Francúzsku, isto si túto značku zadovážte, a ak sa tam tak skoro nechystáte, nájdete ju aj v tomto e-shope. Ach, aký dám piaty bod?

Francúzske uličky – nech vás zavedú, kam treba

Prepáčte, je tak ťažké zmestiť zážitky z Paríža do piatich bodov. Nikdy nezabudnem na plavbu po rieke Seina, na Parížsku radnicu, ktorá vyzerá ako zo sna, výklady a kaviarne ovenčené kvetmi, delikátne zákusky, architektúru, ktorá vás núti zastať na chodníku a kochať sa, jedno z najväčších múzeí sveta - Musée du Louvre, obed pri Víťaznom oblúku či katedrálu Notre-Dame, ktorá je momentálne stále v rekonštrukcii. (2023)

 

pariz51

pariz6

 

Červený mlyn Moulin Rouge, ktorý je svetoznámym francúzskym kabaretom či jazdu vláčikom po štvrti Montmarte, kde sa týči nielen bazilika Sacré-Cœur, ale je to bohémske mesto na parížskom kopci, ktoré skrátka potrebujete vidieť, aby ste si ho mohli uložiť do srdca.

 

Paris, je t'aime.

1123 zhliadnutí
Naposledy zmenené 23. november 2023

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.