Eko tipy

Eko tipy 22. máj 2022

„Ľudstvo hazarduje nielen so životným prostredím, ale aj s vlastným zdravím,“ tvrdí Henrieta Martinková Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Čo robia chemikálie v opaľovacích krémoch s našou pokožkou a čo s podmorským svetom?

 

Milovať leto nie je vôbec ťažké! Starostí sa síce nemôžete striasť tak jednoducho, ako zimných vrstiev oblečenia, ale dlhé, svetlé dni a rozvkitnuté lúky poskytujú voľný priechod bezstarostnosti. Leto skrátka vždy so sebou prináša NÁDEJ. Sme viac na čerstvom vzduchu, bicyklujeme, cvičíme, zdravšie sa stravujeme, sme veselší a myslíme si, že takto to bude aspoň navždy. Z toľkej radosti sa však môže stať, že sa oddáme slnku až príliš, podceníme slnečnú ochranu a spálime sa. I preto sme sa rozhodli, pripraviť pre vás rozhovor s konateľkou prírodnej kozmetiky ANNEMARIE BÖRLIND, s pani Henrietou Martinkovou, ktorý mnohým pomôže zorientovať sa vo svete opaľovacích prípravkov.

Henrieta Martinkova ANNEMARIE BÖRLIND Zeleny Dennik

Prichádzame o koraly

Zdravé koralové útesy sú jedným z najcennejších ekosystémov na Zemi. Koralové ekosystémy na celom svete však čelia vážnym hrozbám z viacerých zdrojov vrátane klimatických zmien, neudržateľného rybolovu, znečistenia na pevnine, rozvoja pobrežia, chorôb a inváznych druhov. Vedci tiež zistili, že niektoré chemikálie nachádzajúce sa v opaľovacích krémoch ohrozujú zdravie koralových útesov. Ako sa chemikálie z opaľovacích krémov dostávajú do nášho prostredia? Opaľovací krém, ktorý aplikujete, nemusí zostať len na vašej pokožke. Keď plávate alebo sa sprchujete, opaľovací krém sa zmyje a dostane sa do vodných tokov. Existuje viacero spôsobov, ako chrániť seba a morský život. Môžete napríklad zvážiť opaľovací krém bez chemikálií, ktoré poškodzujú morský život, vyhľadávať tieň medzi 10.00 a 14.00 hod. či používať opaľovacie oblečenie s UV faktorom (namiesto krémovania).

O ďalších tipoch nám porozprávala pani Martinková.

Mal by byť faktor číslo 50 povinnou výbavou každého, kto sa chce opaľovať? Čo vlastne číslo faktora znamená?

Opaľovací prípravok SPF 50 by mal byť povinnou výbavou hlavne u svetlých fototypov pokožky, ľudí s citlivou pokožkou a u detí. Už pri faktore SPF 15 je zabezpečená 93 % ochrana kože. Dôležitejšie je pre spotrebiteľa však sústrediť sa na správny objem aplikácie a frekvenciu, nie na výšku faktora.  Na 1 cm2 sa odporúčajú 2 mg produktu. Ak by som to mala povedať zjednodušene, predstavuje to približne 6 čajových lyžíc na celé telo dospelého človeka. Ak sa použije menšie množstvo, spôsobí to značné zníženie ochrany aj pri faktore SPF 50. Nemenej dôležitá je frekvencia aplikácie opaľovacieho prípravku, ktorá by sa mala opakovať po kúpaní, sprchovaní alebo pri nadmernom potení aj niekoľkokrát za deň.

Pri výbere opaľovacích prípravkov je potrebné všímať si toho oveľa viac, ako  len číslo SPF faktora. V prvom rade je to zloženie a skladba UV filtrov. Mnoho štúdií dokázalo, že väčšina prípravkov konvenčných značiek obsahuje naozaj škodlivé chemické filtre (Ethylhexyl Methoxcinnamate, Benzophenone-3, Octocrylene, Homosalate), u ktorých sa prenikanie do pokožky nezaobišlo bez následkov. U mnohých sa dokázal škodlivý vplyv na hormonálny systém a ich stopy sa našli aj v materskom mlieku. Napriek tomu sa bežne predávajú. Toto je pre mňa a pre mojich kolegov z laboratórií v Nemecku, na dnešné pomery a pokrokovosť doby, nepochopiteľné a iracionálne. Okrem toho, mnohé UV filtre, parfumy a konzervačné látky v opaľovacích prípravkoch vyvolávajú alergie alebo pigmentácie. Tu preto neváham a vždy rada zalobujem za prírodné ingrediencie. V prípade prírodnej kozmetiky sú opaľovacie prípravky a zloženie kontrolované certifikačnou organizáciou, a preto obsahujú len zdraviu bezpečné UV filtre a celkové zloženie je bez nanočastíc či mikroplastov. A nesmieme zabudnúť vyzdvihnúť i fakt, že prírodné opaľovacie prípravky obsahujú tiež dôležité prírodné látky zabezpečujúce hydratáciu, regeneráciu, antioxidáciu, upokojenie a ochranu pokožky pred starnutím.

 

ANNEMARIE BÖRLIND SUN CARE Sun Fluid SPF 50 and Aftersun Print Format 9361

Podľa prieskumov je rakovina kože najrozšírenejšou formou rakoviny vôbec. Investujte do svojho zdravia a chráňte seba a svoje deti certifikovanou slnečnou ochranou ANNEMARIE BÖRLIND.

 

Je možné faktor znižovať, napríklad po pár dňoch na dovolenke, keď už máme „základ”?

Áno, jednoznačne je potrebné v prvých dňoch, kedy vystavujeme kožu slnečnému žiareniu, chrániť ju vyššou ochranou SPF a nechať čas pokožke sa adaptovať a veľmi pozvoľna túto dobu predlžovať, aby si koža na slnko privykla. Pred slnečným žiarením sa musia obzvlášť starostlivo chrániť malé deti a svetlejší jedinci s ryšavými alebo blond vlasmi a modrými či modrozelenými očami. Ľudia s fototypom I a II sa na slnku spália prakticky vždy, takže by mali rovnako ako deti a atopici používať čo najkvalitnejšie opaľovacie prípravky s vysokým ochranným faktorom.

Aký máte názor na rôzne podporné prípravky na opaľovanie, ktoré obsahujú napríklad mrkvový olej a je ich teraz plný trh? Chránia rovnako dobre?

Skôr by som hovorila o ochranných prípravkoch ako o podporných prípravkoch na opaľovanie. Zdravé opaľovanie neexistuje. Je dokázané, že UV žiarenie výrazne zvyšuje riziko vzniku kožného nádoru. Hnednutie kože je len prirodzený obranný mechanizmus kože proti spáleniu, kedy sa stimuluje vyššia produkcia melanínu, ktorá zabezpečuje hnednutie kože ako odpoveď na poškodenie organizmu kože UV lúčmi. Po lete vidno na mnohých ženách dehydrovanú pleť s vráskami, s pigmentovými škvrnami. Ak sa aj tento rok chystáte chytať bronz pri mori, pripravte na to pokožku už doma. Zvýšte prísun beta-karoténu a mrkvy, s pomocou ktorých bude opálenie zdravšie a aj dlhšie vydrží.

Viem sa vám zaručiť za akékoľvek kvalitné prírodné prípravky, ktoré sú ošetrené certifikátmi EcoControl, BDIH, CSE, Vegan a GMP. Znamená to, že produkt prešiel prísnym testovaním a certifikáciou, ktorá zaručuje nielen výnimočnosť a účinok daného produktu, ale tiež etické princípy pri jeho výrobe, predaji, samozrejme, pri pestovaní a zbere surovín, ktoré boli použité, pri zaobchádzaní s pracovníkmi, ktorí sa na výrobe produktu podieľajú, atď.

Ak má daný produkt ešte aj certifikát GREEN BRAND, ktorý zaručuje, že kozmetické výrobky sa vyrábajú šetrne k životnému prostrediu a prírodným zdrojom, ide o naozaj výnimočný a špičkový produkt. Stačí si osvojiť vizuál týchto certifikátov a sledovať obaly prípravkov, potom budete vedieť, že to čo ste si práve zaobstarali, naozaj funguje a je omnoho viac, než len dobré.

znacky

 

A čo v bežný deň, keď sa len pohybujeme na slnku? Aký faktor by sme mali použiť?

Stále dostatočne vysoký na to, aby pokožku ochránil. Spáliť sa môžete kedykoľvek aj mimo priameho slnka, jeho lúče totiž opaľujú i cez mraky. Ak teda vyrazíte v zamračenom počasí na výlet alebo na bicykel, nezabudnite sa natrieť rovnako poctivo. Špeciálnu pozornosť by mali ženy venovať tvári, kde odporúčam protistarnúce ochranné opaľovacie prípravky s min. faktorom SPF 30.

Čo sa deje s pokožkou, ktorú nechránime dostatočne?

Slnečné UV žiarenie patrí medzi najrizikovejšie  faktory, ktoré môžu za nezvratné zmeny na koži. Narušuje tiež naše imunitné funkcie a podieľa sa na vzniku zhubných kožných nádorov, ktorých výskyt je na vzostupe. Okrem toho sa výrazne narúšajú elastínové a kolagénové vlákna, urýchľuje sa starnutie. Po pobyte na slnku je vhodné kožu ošetrovať kvalitným prírodným prípravkom. Pravidelné pretieranie totiž zabraňuje vysychaniu pokožky a udržuje ju pružnú.

Je pravda, že návštevou solária môžeme predísť spáleniu?

Solárium nikoho pred spálením kože neochráni, ak nepoužije dostatočne vysoký ochranný faktor a nebude nasledovať pravidlá pri pobyte na slnku, ako je aplikácia objemu ochranného prípravku, frekvencia aplikácie prípravku a čas pobytu na slnku. Kvalita ochranných prípravkov hrá tiež významnú rolu.

 

ANNEMARIE BÖRLIND SUN Group photo Pressformat 8086 1

Inovatívna pokroková slnečná starostlivosť ANNEMARIE BÖRLIND obsahuje vysoko efektívnu slnečnú ochranu pred UVB ako aj UVA lúčmi pre celú rodinu.

 

Ako si opálenie čo najviac predĺžiť? Pomáhajú prípravky po opaľovaní?

Hydratovať, hydratovať, hydratovať! A prírodnými látkami zabezpečujúcimi hydratáciu, regeneráciu, antioxidáciu, upokojenie a ochranu pokožky pred starnutím. Vymenujem aspoň zopár z nich: sorbitol, pantenol, vitamín E, extrakt z medovky, ktorý je jednou z najúčinnejších prírodných zbraní proti radikálom. Ďalej extrakt z jačmeňa, ktorý obsahuje vysoký podiel selénu, mangánu a zinku, ktoré podporujú enzymatické odbúravanie voľných radikálov, rakytníkový olej, ktorý obsahuje vitamín E a betakarotén, ktoré zabraňujú predčasnému starnutiu pokožky.

Aký je ekologický dopad slnečnej kozmetiky a opaľovacích krémov?

Bohužiaľ, každý rok končia v oceáne tisíce ton substancií používaných v slnečných produktoch na ochranu pred slnkom. Majú negatívne účinky na vysoko citlivé ekosystémy, ako sú koralové útesy a iné morské organizmy. Napríklad Medzinárodná iniciatíva pre koralové útesy (ICRI) uvádza, že oxybenzón (benzophenone-3) a oktinoxát (ethylhexyl methoxycinnamate), tieto oba UV filtre, zvyšujú riziko „koralového bielenia“ a môžu viesť až k smrti koralov. Ďalej môžu poškodiť koralové larvy a koralové DNA a mať negatívny vplyv na reprodukciu. Koraly sú nevyhnutné na prežitie citlivého ekosystému útesov. Chránia pobrežia rozbíjaním vĺn, čím zabraňujú priamym zásahom masy vody. Ak ich budeme ďalej svojou nevedomosťou alebo ľahostajnosťou ničiť, za pár rokov tu máme hotovú katastrofu.

 

pred a po koral

Miznutie koralov pod vodou je oceánska obdoba miznutia dažďových pralesov. K tejto problematike si môžete pozrieť aj výborný dokument s názvom Chasing coral.

 

Ako sa môžu dostať mikroplasty do nášho tela?

Mikroplasty sa v kozmetickom priemysle často používajú ako exfoliačné činidlá, výplne a spojivá. Niektoré nemôžu byť z dôvodu malej veľkosti odfiltrované čistiarňami odpadových vôd, a tak skončia v životnom prostredí. Keďže nie sú biologicky odbúrateľné, zostávajú aj v pitnej vode a hromadia sa následkom toho v potravinovom reťazci. Takto vstupujú do ľudského tela. Ľudstvo hazarduje nielen so životným prostredím, ale aj s vlastným zdravím.

 

ANNEMARIE BÖRLIND Sun Screen Day Original 3039 1

Opaľovacie fluid proti slnečným alergiám  SPF 20 od ANNEMARIE BÖRLIND účinne predchádza vyrážkam vyvolaným slnkom.

 

Jestvuje spôsob, ako to celé zastaviť?

Definitívny prechod ku kvalitnej, výživnej, prírodnej kozmetike je nevyhnutný. Tento krok za nás neurobí nikto iný, žiadni záchrancovia, supermani, len my sami. Tým, že sa budeme aj v tejto oblasti vzdelávať a všímať si detailnejšie, čo používame. Neexistuje nijaké oni, všetko začína od nás samotných. Teda od toho, pre čo sa rozhodnete Vy, ja, moja kamarátka, vaša kamarátka, atď., napríklad aj obyčajnou kúpou pleťového krému či masky na vlasy. Zodpovedné certifikované prírodné značky prísne odmietajú používanie mikroplastov vo svojom sortimente výroby a taktiež odmietajú používanie oxybenzónu alebo oktinoxátu, ako aj ďalšie potenciálne zdraviu škodlivé chemické UV filtre.

Naopak ich ochranné filtre sú certifikované a testované pre bezpečnosť ľudského zdravia, neobsahujú nanočastice, sú coral friendly, ponúkajú vyváženú ochranu tak pred UVB ako aj UVA lúčmi, navyše, obsahujú prírodné ošetrujúce a ochranné látky, ktoré v konvenčných prípravkoch nenájdete. Textúry sú bez obsahu parabénov, PEG, silikónov, parfumov, syntetických konzervantov, a preto predstavujú lepšiu a bezpečnejšiu voľbu nielen v prípade ochrany pred slnkom, ale aj v prípade ochrany nášho ekosystému.

Viac informácií o  bezpečnej slnečnej kozmetike nájdete na www.annemarieborlind.sk 

1418 zhliadnutí
Naposledy zmenené 05. jún 2022

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.