Eko tipy

Eko tipy 15. apríl 2023

Ťažké kovy, karcinogény a chemikálie v detskej kozmetike Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Pokožka bábätka je priepustnejšia ako u dospelých, pretože je v podstate „úplne nová“. Ak takúto citlivú pokožku vystavíte nebezpečným výrobkom, deti ľahko podľahnú infekciám, chorobám alebo dokonca nezvratným poškodeniam.

Väčšinou, keď premýšľame o výrobkoch, ktoré je potrebné uchovávať mimo dosahu malých detí, myslíme na lieky a čistiace prostriedky. Kozmetika nám ani nenapadne, intuitívne dúfame, že všetky zodpovedné orgány kontrolujú tieto veci za nás a my sa navyše pri starostlivosti o bábätká nemusíme venovať ešte aj študovaniu etikiet. Bohužiaľ, nie je to tak. Pri detskej kozmetike existujú v podstate dve východiská. Tým prvým je nepoužívať žiadnu kozmetiku (poprípade minimálne množstvo) a druhé východisko je voliť prírodnú alternatívu, prírodné značky a olejčeky.

Potrebujú deti kozmetiku?

Deti nepotrebujú kozmetiku z dôvodov, ktoré poznáme my, dospelí. Nevyžadujú produkty, ktoré pekne voňajú, zastavia im potenie, odstránia vrásky ani nič podobné. Pri deťoch ide o základnú potrebu umyť ich od nečistôt, pretože sa pri hre vonku zašpinia alebo ich potrebujeme opláchnuť po vykonaní potreby. Takéto základné hygienické návyky výborne vyrieši kvalitné mydlo a šampón.

Sú náchylnejšie na infekcie

Avšak aj spomínaný šampón a mydlo by sme mali voliť spomedzi radov prírodnej kozmetiky. Odporúčame ešte doplniť toto duo o prírodný olejček, ktorý využijete pri zapareninách alebo inom kožnom probléme. Parfumovaná kozmetika obsahuje syntetické zložky, ktoré síce nám, rodičom, príjemne voňajú, ale pre jemnú detskú pokožku sú mimoriadne agresívne.

Rodičia by teda mali naozaj voliť len tie najmiernejšie produkty, aplikovať malé množstvá a vyhýbať sa chemikáliám, ktoré odborníci označili za toxické pre ľudí.

Pokožka bábätka je priepustnejšia ako u dospelých, pretože je v podstate „úplne nová“. Ešte nie je úplne vyvinutá, musí veľa rásť, je menej schopná brániť sa proti mikróbom, alergénom i toxickým chemikáliám, a preto je náchylnejšia na infekcie spôsobené patogénmi a baktériami, ako aj na reakcie na agresívne chemikálie. Ak takúto citlivú pokožku vystavíte nebezpečným výrobkom, deti ľahko podľahnú infekciám, chorobám alebo dokonca nezvratným poškodeniam.

Najcitlivejšie sú detičky do dvoch rokov

Podľa údajov zhromaždených Agentúrou na ochranu životného prostredia (EPA) sú dojčatá do dvoch rokov v priemere 10-krát náchylnejšie na karcinogény než dospelí. Okrem toho sú aj deti vo veku od 2 do 15 rokov ohrozené karcinogénnymi prvkami trikrát viac ako dospelí. Rodičia by teda mali naozaj voliť len tie najmiernejšie produkty, aplikovať malé množstvá a vyhýbať sa chemikáliám, ktoré odborníci označili za toxické pre ľudí.

Tieto zložky sa bežne používajú v prípravkoch pre deti:

- Parabény - ide o umelé konzervačné látky obsiahnuté v produktoch na pleť. Parabény sú spájané s niektorými formami rakoviny prsníka a tiež s nádormi. Môžu napodobňovať hormonálne procesy v tele.

- Ftaláty - sú to chemikálie nachádzajúce sa v krémoch, mydlách a iných výrobkoch osobnej starostlivosti. Majú negatívny vplyv na obličky, pľúca, pečeň a reprodukčné orgány.

- Sulfáty - známe ako SLS. Tieto zložky sa nachádzajú v detských mydlách, v čistiacich prostriedkoch a vďaka nim sa vytvárajú bubliny a pena, ktoré sa nám tak páčia. Sulfáty sú ale spájané s rakovinou, podráždením kože a narušením endokrinného systému.

- Farbivá - sa používajú na zafarbenie určitého produktu a je známe, že spôsobujú poškodenie chromozómov, nádory, astmu, alergie a kožné problémy.

Pokožka detí potrebuje hydratáciu

Detská pokožka sa veľmi ľahko vysuší. Používaním produktov plných chemikálií maríme účel udržať ju správne hydratovanú. Hľadajte radšej jemné, výživné, prírodné zložky, ktoré pleť hydratujú tým správnym spôsobom napríklad pena do kúpeľa od značky Bema s výťažkom z BIO harmančeka a slezu. Má veľmi jemné zloženie, ktoré čistí detskú pokožku, upokojuje ju a udržuje vyváženú hydratáciu. Bohužiaľ, chlór a chemikálie v mestskej vode tiež odstraňujú oleje z našej pokožky, takže pre udržanie hydratácie bude nejaký produkt pre detičky skrátka potrebný.

 

valeria zoncoll baby

 

Minimalizmus

Vieme, že vybrať si favorita spomedzi prírodnej kozmetiky, môže byť niekedy tiež boj. V Zelenom Denníku sme vždy zástancami minimalizmu napríklad Bema Baby šampón má rôznorodé využitie - ako perličkový kúpeľ, šampón alebo mydlo (napríklad pri prebaľovaní). Jeden produkt vám teda stačí na umytie celého dieťaťa. Čo sa týka zloženia, je vyrobený z čisto prírodným zložiek, ktoré majú penivý účinok: mandľový olej, zemiaky, kukurica a kokos, žiadne SLS.

Lepšie pre životné prostredie

Jedna z najväčších starostí rodičov by mala byť otázka, v akom stave bude planéta, kým naše deti vyrastú a budú mať vlastné deti. Všetci môžeme prispieť k zachovaniu planéty Zem pre budúce generácie aj tým, že budeme používať produkty, ktoré sú prírodné, organické, biologicky odbúrateľné a recyklovateľné. Šetrime pokožku našich detí aj životné prostredie.

Vieme, že naši čitatelia vyžadujú, aby produkty, po ktorých siahajú, mali udržateľné aj obaly. Konkrétne táto spoločnosť rešpektuje životné prostredie a uvedomuje si ekologické problémy sveta. Čo robí preto, aby ich ešte nezhoršovala?

 

- Používajú obaly, ktoré sú z recyklovaného papiera.

- Používané papierové kartóny a obaly sú certifikované FSC, ktorý zaručuje, že použité drevo a papier vo výrobku pochádzajú z udržateľného lesného hospodárstva.

- Používa recyklované sklenené a plastové obaly.

- Počas výrobného cyklu nie sú vypúšťané do ovzdušia žiadne škodlivé emisie.

 

Nezabúdajme, že naše deti nepotrebujú veľa kozmetiky, preto už keď pre ne nejakú zabezpečujeme, dajme si tú námahu, aby sme sa uistili, že im nebude škodiť a rovnako ani našej planéte.

 

1531 zhliadnutí
Naposledy zmenené 06. december 2023

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.