Inšpiratívne z našej dielne

Vďaka tejto rastlinke budete silní a zdraví ako medvede! Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Liečivé rastlinky sú všade okolo nás. 

Naši predkovia si veru neplánovali výjazdy do lekární s cieľom doplniť si vitamíny. Rozbehli sa do prírody, široko roztvorili oči a natrhali si, čo potrebovali. Dnes je veľa z nás zvyknutých na iný životný štýl. Nehovoríme, že horší, ale je výrazne odlišný. Žijeme v panelákoch a ten, kto má dom, nemá záujem o permakultúru na pozemku a výsev rôznych rastlín. Skôr inklinujeme k anglickému trávniku, k hojdačke, altánku a k parkovaciemu státiu. Áno, to predsa na pozemku musí byť!

Rastlinkovo

Spoznávanie rastliniek je krásny proces. Nejeden z vás si iste pamätá na herbáre, ktoré sme si v škole robili. Zošit plný vylisovaných rastlín s popisom liečivých účinkov, to je hotové dedičstvo. Niektoré zázraky sa ústnym podaním prenášajú z generácie na generáciu, a tak sa stáva, že aj malé dieťa vie, že mliečko, ktoré vyjde z lastovičníka, má moc odstraňovať bradavice, alebo že z mäty je výborný čaj na prechladnutie.

Čas zberu

Zelený lístok, ktorý rozvonia les cesnakovou vôňou, poznáte ho? Rastie skoro na jar, v teplejších oblastiach ho nájdete už začiatkom marca a jeho sezóna zberu trvá približne do konca mája. Teplotné rozdiely spôsobujú to, že ho Bratislavčania zbierajú, keď o ňom Žilinčania ani nevedia, no v čase kedy vyrazia na zber Žilinčania, ho v Bratislave už zbierať nemôže nik, pretože je odkvitnutý.

„Medvedí cesnak by sme mali konzumovať vtedy, keď rastie, a teda v marci, apríli a v máji.“

Medvedí cesnak pomáha človeku, zvieratám i prírode

Viete, prečo má tento druh cesnaku pomenovanie po medveďovi? Je to údajne prvá „vec“, po ktorej medveď siahne po prebudení zo zimného spánku. Doplní si tak potrebné živiny, ktoré mu chýbajú, preto buďte ohľaduplní pri zbere a nevyšklbte ho z lesa celý. Rastie aj pre potreby zvieratiek. Absolútne fascinujúce je, že odkvitnutý medvedí cesnak, ktorý nespotrebovali ani ľudia, a ani zvieratká, zhnije a stane sa súčasťou pôdy. Dokonalé!

Detoxikačná schopnosť

Vykašlite sa na diéty, ktorých účelom je detox organizmu... po Vianociach, na Nový rok, pred letom... Konzumáciou medvedieho cesnaku to hravo vyriešite. Jeho detoxikačná schopnosť je obdivuhodná. Totálne prečistí celé vaše telo a nie je náhoda, že rastie práve na jar. Príroda sa postarala o to, aby ste mali jarný detox zadarmo. Ozaj, v obchode sme zväzok medvedieho cesnaku videli za 1 €. Pár lístkov. Šialené.

Zabudnite na žalúdočné problémy a hlísty

Hnačka, zápcha či plynatosť – kto z nás ich nezažil? Medvedí cesnak si poradí aj s nimi, tiež je výbornou prevenciou voči rakovine hrubého čreva. Hlísty si zrejme z detstva pamätáme všetci, ale týmto parazitom sa nevyhnú ani dospelí. Vďaka korenistej chuti tejto bylinky ich vypudí z vášho organizmu. Skrátka, dá vám do poriadku žalúdok po každej stránke.

„Totálne prečistí celé vaše telo. Príroda sa postarala o to, aby ste mali jarný detox ZADARMO.“

Trápi vás vysoký krvný tlak, migrény a kŕčové žily?

Srdcovo-cievne ochorenia sú veľmi rozšírené a rovnako aj veľmi nebezpečné. Zaraďte tento druh cesnaku do svojho jedálnička a váš vysoký krvný tlak sa upraví, zároveň sa spriechodnia aj bolestivé kŕčové žily. Ak sa lopotíte s migrénami, vedzte, že pravidelná konzumácia tohto zeleného zázraku zaberie viac než ten ružový...

Astma, choré priedušky a zúfalá imunita

Najmä na jar sme slabí a náchylní na akýkoľvek vírus, pretože sa mení teplota. Táto bylinka vám podporí imunitu a lieči aj ochorenia horných dýchacích ciest, kam zaraďujeme nepríjemnú astmu, ale aj zapálené priedušky. Ak máte nejaké rany, ktoré sa vám zle hoja, potrite ich tinktúrou z medvedieho cesnaku alebo si na ne prikladajte čerstvé lístky.

Fajčiari, vy choďte zbierať prví!

Ak sa nehodláte vzdať fajčenia, skúste si aspoň z času na čas prečistiť pľúca od nikotínu. Fakt je, že sa vám touto činnosťou zahlieňujú pľúca aj priedušky a medvedí cesnak spomínané problémy zmierni. Vyhýbať by sa mu nemali ani dámy, ktoré bojujú so ženskými chorobami. Nie je žiadnym tajomstvom, že si babky bylinkárky pomáhali týmto zázrakom práve pri rôznych výtokoch.

Znižuje šancu, že ochoriete na sklerózu

Zdá sa vám to neuveriteľné? Upchaté cievy v mozgu, ich vápenatenie a kôrnatenie spôsobujú sklerózu a medvedí cesnak sa veľmi výraze podieľa na odstránení upchávania ciev, ktoré umocňuje napríklad fajčenie či cholesterol. Predstavte si to na princípe zanesených vodovodných rúrok, tiež cez ne nebude tiecť voda tak, ako má, ak budú plné nečistôt, ktoré tam nepatria.

„Ak sa lopotíte s migrénami, vedzte, že pravidelná konzumácia tohto zeleného zázraku zaberie viac než ten ružový...“

Ako ho mám konzumovať?

Najviac cenných látok z medvedieho cesnaku získate, keď ho budete konzumovať surový. Skúste si dať na večeru výborný chlebík, na ktorom budú práve lístky cesnaku. Robí sa z neho ale aj maslo, polievka, alkoholová tinktúra či hrsť lístkov pridáte do vareného vína a máte liek na zapálené priedušky. A čo hovoríte na pesto z medvedieho cesnaku? Takáto rastlinná nátierka na hrianku, chlieb či špagety musí chutiť snáď každému! Takto sme ho pripravovali my.

medvedi cesnak 1medvedi cesnak 2medvedi cesnak 3medvedi cesnak 4medvedi cesnak 5medvedi cesnak 6medvedi cesnak 7

 

Autor: Zuzana Vrecková

1868 zhliadnutí
Naposledy zmenené 16. jún 2020

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.