Zo sveta

Svet 12. február 2023

Chémiou nasiaknuté steny v našich bytoch Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Domov by mal byť pre každého útočiskom. Sme si však istí, že vdychujeme zdravý vzduch?

 

Všetkých, ktorí čítajú Zelený Denník, spája jedna vec. Túžba žiť zdravo. Stravovať sa zdravo, dostatočne sa hýbať, mať zdravý pohľad na život a byť obklopení nezdevastovaným životným prostredím, kde bude každý nádych plný životodarného kyslíka. Čo však naše mikrosvety? Čo naše domovy, ktoré si s láskou dekorujeme, aby sme sa v nich cítili útulne a pohodlne ako v bavlnke? Každý z nás rád doma trávi čas – je to predsa územie teplákového charakteru, bezpodprsenkových chvíľ a nie práve najumytejších vlasov. Odhliadnuc od toho sme v roku 2020 strávili v našich domovoch naozaj veľa času. Koronakríza, lockdown, karanténa, sociálny dištanc, museli sme absolvovať doma dokonca viac času, než sme chceli. O to dôležitejšia je problematika ekologických farieb, ktorými si skúste vymaľovať vaše steny, pretože v toxickom dome naozaj nikto nechce žiť.

Veľká, malá, úzka či dlhá?

Pokiaľ už ideme maľovať nejaký priestor v byte, hľadíme naň prostredníctvom štandardnej optiky. To znamená, že ako prvý aspekt, ktorým sa zaoberáme, volíme farbu. Psychológia farieb dokáže pekne zamiešať kartami. To, akými farbami sa obklopujeme, vplýva na naše pocity. Do spálne si teda nedáte žltú, ktorá je synonymom pohybu a energie, ale budete voliť zelenú, ktorá upokojuje a odstraňuje nespavosť, pretože pôsobí ako sedatívum. Po vhodnom odtieni sa sústredíte na možnosti vášho priestoru. Keďže tmavé farby zužujú a zmenšujú, nedovolí si ich každý, no svetlé ho rozžiaria a zväčšia.

Je možné s nimi vyslovene čarovať a ak máte príliš veľkú miestnosť, ktorú túžite zmenšiť, no nie zaplniť nábytkom, využite mágiu optiky a steny namaľujte tmavým, sýtym odtieňom, zatiaľ čo strop zostane biely. Pri malej miestnosti budete postupovať opačne, steny sa natrú bielou, poprípade mierne zemitou farbou, no strop bude kontrastne výraznejší. Ani z atypických priestorov nemusíte mať hlavu v smútku, dlhé a úzke chodby je možné skrátiť tak, že kratšie steny budú namaľované natmavo a tie dlhé svetlými odtieňmi.

„Steny, ktoré ste nepremaľovali viac ako päť rokov, už ani zďaleka čisté nie sú, hoci tak môžu vyzerať.“

Maľovanie raz za 20 rokov nestačí

Natieranie stien nie je téma, ktorou by ste sa mali zaoberať v takých intervaloch, ako je narodenie dieťaťa, a potom plánovanie jeho svadby. Nejde totiž len o zmenu priestoru, ale o zdravotnú funkciu náteru. Natieraním stien eliminujeme baktérie, plesne, mastnotu, ale aj všetok prach či pachy, ktoré sa na stenách usadili a ani náhodou nevplývajú na ľudský organizmus pozitívne. Aj takýmto spôsobom neočistené prostredie podnecuje vznik alergií či iných dýchacích ťažkostí. Inovovať domov je teda podstatné pre oživenie a zmenu, no zásadná je hygienická očista priestoru. Odborníci odporúčajú maľovanie každých 2 – 5 rokov. Rok však tak rýchlo prejde, že si to ani neuvedomíme, preto je vraj aj päťročný interval úplne v poriadku. Steny, ktoré ste nepremaľovali viac ako päť rokov, už ani zďaleka čisté nie sú, hoci tak môžu vyzerať.

 

farby zeleny dennik

Voľte značky, ktoré vášmu domovu dodajú farbu bez škodlivých chemikálií. Uprednostňujte kvalitu ovzdušia.

Vzduch v bytoch je toxickejší ako vonku

Podľa Agentúry na ochranu životného prostredia (Environmental Protection Agency) môže byť vzduch v domácnosti trikrát toxickejší ako vzduch vonku. Problémom nie sú, samozrejme, len vaše steny, no podieľajú sa na tom výrazne. Napriek tomu, že olovo bolo vo farbách zakázané už v roku 1978, väčšina farieb a riedidiel stále obsahuje prchavé organické zlúčeniny (známe tiež ako VOC). Ide o organické látky obsahujúce uhlík a jeden alebo viacero nasledujúcich prvkov: vodík, ktorýkoľvek halogén, kyslík, síru, fosfor, silikón alebo dusík. Tieto nebezpečné chemikálie sa dostanú nevinným maľovaním do vášho domova - kde priemerný človek trávi 50 % - 80 % času.

Voľte zdravšie alternatívy

Používanie farieb, ktoré obsahujú VOC, môže mať za následok mnoho zdravotných komplikácií pre ľudí aj domácich miláčikov. Bolesti hlavy, závraty, dezorientácia, podráždenie očí a nosa, poškodenie obličiek a pečene, strata pamäti a rakovina sú známe vedľajšie účinky. Aj keď niektorí ľudia nemusia mať pri používaní VOC žiadne príznaky, ich telo bude zhromažďovať tieto toxíny a problém môže nastať až po rokoch. Existuje veľa farieb s nízkym a nulovým obsahom týchto zlúčenín, z ktorých sa dá vybrať. Ak bude o tieto farby záujem, firmy sa začnú pretekať a bude ich tak veľa, že časom klesne aj ich cena, uvidíte.

„Vzduch v domácnosti môže byť trikrát toxickejší ako vzduch vonku.“

Zdravé steny

Aj keď budete kriviť ústa, pretože sa vám zdá, že ekologické farby sú nejakým rozmarom súčasnosti, nie je to pravda. V Amerike sa už v 60. rokoch minulého storočia zaoberali tým, ako vytvoriť farby, ktoré nebudú mať natoľko negatívny vplyv na životné prostredie. Automobilový priemysel používal nátery, ktoré doslova zamorovali životné prostredie a keďže tlak verejnosti bol neúprosný, pretože nik nechce žiť v „špinavom svete“, lakovne boli nútené rozšíriť svoje linky o drahé čistiace jednotky. Časom sa k nim pridalo aj stavebníctvo a rozšírilo svoj sortiment o ekologické nátery. Spoločnosť sa vyvíja a naše požiadavky na zdravé životné prostredie sa zvyšujú.

Nadýchne sa aj príroda

Ekologické farby sú pre nás nevyhnutnosťou, pokiaľ sa nezmierime s vdychovaním chémie, uľavíme však aj životnému prostrediu, nakoľko alternatívne farby ho nezaťažujú a nepodieľajú sa na rozširovaní ozónovej diery. Aby sme si však priveľmi nefandili, takéto farby sa nerozširujú len kvôli uvedomelým spotrebiteľom, ale pokrok v tejto oblasti vyžaduje aj Európska environmentálna legislatíva.

 

Megan Harry Zeleny Dennik

Vegánska farba je vhodná pre deti a nie je testovaná na zvieratách. Takú si vybrali aj Harry a Meghan do detskej izby.

Aký je medzi nimi rozdiel?

Nie sme chemici, preto sme poprosili výrobcov o zrozumiteľné vysvetlenie. V skratke sme sa dozvedeli, že ekologické farby a nátery sa vyrábajú na báze spojív, ktoré sa riedia obyčajnou, neškodnou vodou. Už pri sušení pocítite zmenu, pretože sa z nich nebude uvoľňovať škodlivý výpar, ktorý zapácha a nebude teda nutné ani tak časté vetranie. Oproti konvenčnej farbe rýchlo schnú, takže stihnete za kratší čas viac náterov. Nebudete potrebovať ani riedidlo, ktoré je kráľom chemických zápachov, pretože ekologické farby zväčša netreba riediť. Ak by ste náhodou potrebovali, riedidlom je čistá voda. Úžasne prírodné.

Detox domova

Skôr ako začnete s novoročným detoxom svojho tela, skúste sa pozrieť na stav vašich stien. Ekologické interiérové farby neobsahujú ťažké kovy. Naša snaha o zdravý životný štýl by mala mať presah do viacerých sfér, ak má byť naozaj účinná. Darmo pôjdeme dýchať každú zimu čerstvý horský vzduch, keď nás doma bude čakať chémiou nasiaknutá stena. Ak vás trápia alergie, mali by ste o špeciálnych farbách porozmýšľať čím skôr. Nanášania sa báť nemusíte, robí sa úplne klasickým spôsobom, najčastejšie valčekom.

„Naša snaha o zdravý životný štýl by mala mať presah do viacerých sfér, ak má byť naozaj účinná.“

Odparovanie látok

Spomínané VOC prchavé zlúčeniny sú triedou chemikálií, ktoré sa odparujú pri izbovej teplote. Podľa štúdie uskutočnenej Národným onkologickým ústavom mali tí, ktorí pracujú v maliarskych odboroch, „výrazne zvýšené riziko rakoviny, výsledok naznačujúci, že farby môžu byť nebezpečné pre vaše zdravie, vašu rodinu a životné prostredie.“ Uvedomenie si toxických zložiek vo farbe a pochopenie, ako si zvoliť bezpečnejšie výrobky, sú prvými krokmi vo vzrušujúcom procese výberu farebných paliet pri budovaní vášho domova.

Sledujte certifikáty

V Zelenom denníku sme vás už informovali o greenwashingu, pojem označujúci zavádzanie spotrebiteľov, ktorým sú neekologické produkty predkladané ako ekologické. Je veľa firiem, ktoré majú záujem predávať zelené produkty a vždy tu budú aj také, ktoré sa na tejto vlne budú chcieť len priživiť. Dá sa im vyhnúť jedine ostražitým nakupovaním a sledovaním certifikátov. Pri výbere farby si prečítajte etiketu, na ktorej máte napísané zloženie. Ekofarby však majú rôzne stupne. Také, ktoré sú s nízkym obsahom alebo také, ktoré sú s nulovým obsahom prchavých látok. Poslúžia vám aj logá na výrobku, napríklad EÚ Ecolabel, Ekologicky šetrný výrobok, Environmentálne vhodný produkt alebo Allergy – friendly Quality Tested – ECARF.

„Ekologické farby a nátery sa vyrábajú na báze spojív, ktoré sa riedia obyčajnou, neškodnou vodou.“

A čo vegánske farby?

Vegánske farby patria do podkategórie ekologických farieb, ktoré nesmieme v tomto našom prehľade vynechať. Väčšina ľudí si neuvedomuje, že štandardná farba obsahuje mnoho živočíšnych produktov, ako je napríklad kazeín, ktorý je primárnym proteínom v mlieku; šelak, čo je živica vylučovaná z ploštice samice; a žlč vola, ktorá pochádza z kráv. Vegánske farby si okrem ekologickosti dávajú záležať aj na tom, aby neobsahovali žiadnu živočíšnu zložku.

Aj Meghan Markle & Prince Harry sú nadšenci ekofarieb!

Ani princovi a jeho princeznej nie je zdravie či stav našej planéty ľahostajný. Do detskej izby pre ich syna zvolili nielen ekologický náter, ale rovno vegánsky. Je absolútne bez toxických prísad a pachov. Namiesto toho je napustený éterickými olejmi z rozmarínu a eukalyptu, ktoré sú schopné vyčistiť a prevoňať vzduch.

Kvalita vzduchu, ktorý dýchame, je absolútny základ zdravého životného štýlu. Veď sa nadychujeme a vydychujeme asi 18-krát za minútu. Pri maľovaní stien teda nehľaďme len na estetiku, ale aj na zloženie farby.

 

Autor: Zuzana Vrecková

1349 zhliadnutí
Naposledy zmenené 12. február 2023

2 komentáre

 • Zeleny Dennik
  Zeleny Dennik piatok, 07 apríl 2023 19:30

  Veronika, stačí dočítať článok do konca a všetko tam nájdete. :-) Vyberám napr.: "Dá sa im vyhnúť jedine ostražitým nakupovaním a sledovaním certifikátov. Pri výbere farby si prečítajte etiketu, na ktorej máte napísané zloženie. Ekofarby však majú rôzne stupne. Také, ktoré sú s nízkym obsahom alebo také, ktoré sú s nulovým obsahom prchavých látok. Poslúžia vám aj logá na výrobku, napríklad EÚ Ecolabel, Ekologicky šetrný výrobok, Environmentálne vhodný produkt alebo Allergy – friendly Quality Tested – ECARF."

  Nahlásiť
 • Veronika
  Veronika nedeľa, 19 marec 2023 18:44

  Dobrý článok, no namiesto foto Meghan a Harryho by som uvítala logá, ktoré mám hľadať na obaloch a tiež nejaké odporúčania na konkrétne produkty alebo ako si má človek vlastne vybrať bez toho, aby musel pýtať od výrobcu technický či bezpečnostný list.

  Nahlásiť

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.