Zo sveta

Svet 23. október 2022

Prebaľujte ekologicky Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

To, že dospelí devastujú našu prírodu, sme už pochopili. Je ale ťažké si priznať, že tento proces poškodzovania začína, už keď sme v plienkach. Doslova.

 

Mám malé bábätko

Keď sa u vás doma vyskytne malé bábätko, môžete byť mierne zmätené. Zrazu od vás závisí život človeka a vy robíte veci, ktoré ste nikdy predtým nerobili. Prvé kúpanie, prebaľovanie, dojčenie, obliekanie, zapareniny, soplíky a hodiny plaču. V takomto rozpoložení si len ťažko budete otvárať knihy a študovať alternatívy, ktoré by pomohli nášmu životnému prostrediu. Ako pomôcť niekomu, keď vy samé voláte o pomoc? Preto sme sa rozhodli, urobiť vám rýchlokurz do sveta plienok – do ich finančnej, zdravotnej, ale aj environmentálnej záťaže.

Najväčšia výzva v histórii ľudstva

Je ňou klimatická kríza. Aj keby ste zavreli oči a nepočúvali žiadne „zelené“ reči, všimli by ste si, že niečo nie je v poriadku. Zrozumiteľne nám to vysvetlil Martin Hojsík, europoslanec: „Dlhé dekády vedci a ochranári upozorňujú politikov a firmy na fakt, že naša neudržateľná ekonomika môže doviesť planétu do stavu, v ktorom nedokáže zvládať masívny príval skleníkových plynov a otepľovanie sa vymkne spod kontroly. Bod, z ktorého niet návratu, sa rýchlo približuje. Už teraz, po zvýšení globálnej teploty o 1,1 °C, vlny horúčav a obdobia sucha viedli k značným stratám na životoch, intenzifikácii lesných požiarov a stratám na úrode. Ak to chcete vidieť, pozrite si fotky z obrovských požiarov, ktoré teraz zúria v Austrálii. Ale otepľuje sa aj na Slovensku. Aj u nás vedie zmena klímy k zvyšovaniu periodicity a intenzity extrémnych prejavov počasia – vĺn horúčav, období sucha a intenzívnych zrážok.“

Ide o problém celého sveta, a preto sa o ňom musí hovoriť častejšie a častejšie. Čím viac priestoru bude vytvoreného v médiách, tým viac ľudí pochopí veľkosť nášho problému a priloží ruku k dielu. „Ľudstvo stojí na prahu najväčšej výzvy vo svojej doterajšej histórii a vôbec nie je isté, či ju zvládne. Ak sa chceme zachrániť, potrebujeme vyvinúť úsilie porovnateľné s bojom proti fašizmu počas druhej svetovej vojny. Alebo pozitívne, porovnateľné s cieľom dostať sa na Mesiac,“ dodáva Martin Hojsík.

„Ľudstvo stojí na prahu najväčšej výzvy vo svojej doterajšej histórii a vôbec nie je isté, či ju zvládne.“

Začnime od plienok

Poznáte ten krásny citát od pána psychológa Ivana Štúra, že dieťa nie je potrebné vychovávať. Stačí pekne žiť a ono sa pridá. Pokiaľ začnete dieťa vychovávať ekologicky, bude to vnímať a láska k prírode sa stane pre neho takou automatickou vecou, ako je umývanie zubov. Prehovárať tínedžera, že by mal separovať, je fuška. Ak v tom bude vyrastať od novorodenca, máte vyhraté. Maminy väčšinou o rady núdzu nemajú, my vám dnes radiť nebudeme, ale zhrnieme pre a proti rôznych alternatív.

4 hlavné plienkovacie metódy – zoradené od najekologickejšej po tú najmenej

  1. Bezplienková metóda

  2. Látkové plienky

  3. Ekologické jednorazové plienky

  4. Bežné jednorazové plienky

 

plienky2

 

Bezplienková metóda – skúsite to?

Táto metóda je suverénne najekologickejší variant, avšak len málo mamičiek je ochotných vyskúšať ju. Úprimne, ani sa nečudujeme. Ak sa vám zdá materstvo náročné, prihodiť si k tomu túto metódu je zo začiatku ako mať dvojičky. Neviete čo skôr. Je teda náročná na čas aj trpezlivosť a odporúčame ju najmä tým, ktorí majú dobré detičky, vyspia sa a majú chuť experimentovať. Neobľubujú ju aktívne mamičky, ktoré sú stále v pohybe, pretože ich to obmedzuje a rovnako je to nepohodlné aj pri cestovaní. Obľubujú ju naopak ženy, ktoré chcú komunikovať so svojím dieťaťom.

Viete, čo je na nej perfektné?

Ušetríte nielen plienky, ale aj svoje peniaze. Zároveň nejde iba o mechanickú záležitosť, pri ktorej prebaľujete, pretože dieťa potrebuje. Ide o komunikačnú metódu, pri ktorej sa učíte komunikovať s vlastným dieťaťom a zároveň chránite jeho pokožku pred podráždením a zapareninami. Princíp spočíva v tom, že sledujete svoje dieťa, až kým nebudete vedieť z jeho reakcií odhadnúť, že chce vykonať potrebu. Keď to spozorujete, vyzlečiete bábätko a podržíte ho nad vedierkom alebo umývadlom. Potrebu spláchnete ako tú vašu a hoci to znie komplikovane, časom určite spoznáte výraz vášho drobca.

Bezplienková metóda je ekologický strop

Je to úplne jasné, pri tejto metóde nevznikne žiaden odpad alebo len minimálne množstvo (napr. pri návštevách), takže výrazne znížite spotrebu plienok, vaše bábätko bude mať zdravšiu pokožku bez zaparenín a tým pádom sa bude cítiť pohodlnejšie a umocní sa aj budovanie vášho vzájomného vzťahu, ktorý bude dôvernejší. Ak nemáte plienku, s ktorou by príroda zápasila pri jej rozklade, nevzniká nič neekologické. Je to metóda 1*.

„Ak nemáte plienku, s ktorou by príroda zápasila pri jej rozklade, nevzniká nič neekologické.“

Látkové plienky – návrat k výchove starých mám

Staré je dobré, súhlasíte? Nie je asi vhodné generalizovať, ale napriek všetkým výmyslom a inováciám sa aj tak vraciame k tomu, že používame sklenené nádoby namiesto plastov, látkové tašky namiesto jednorazových, a tak akosi prirodzene skúmame, ako žili naši predkovia. Áno, naše babky používali látkové plienky. Mali pár kusov, ktoré dookola točili pri jednom dieťati a následne aj pri ďalšom. Dnešné látkové plienky už netreba vyvárať ani žehliť, sú rôzne moderné verzie, ale ak sa už rozhodnete pre látkové plienky, určite odporúčame také, ako mali naše babky.

V látkových plienkach pokožka dýcha

Bambus, bavlna, konope, vlna, flanel, froté, flauš, úplet či flís. Moderné látkové plienky nájdete v takýchto rôznych prevedeniach, preto sa buď poraďte s pani predavačkou, alebo siahnite po tých, ako mala vaša babka. Sú síce obyčajné biele, ale stoja 2 €. Prvé dni života by naše dieťatko malo tráviť v prírodných materiáloch a nie v chémii a práve látka je šetrná k detskej pokožke. Tým, že všetky spomenuté materiály sú priedušné, zaručia zdravé prostredie v okolí zadočka. Dieťa nemusí bojovať s chemikáliami či s nedostatočnou cirkuláciou vzduchu. Okrem toho pri bežných jednorazových plienkach nastáva prehrievanie semenníkov, ktoré môže viesť až k neplodnosti.

Za látkové plienky hovoria čísla

Na to, aby sa vyrobili jednorazové plienky, je spotrebovaných desaťkrát viac surovín a trikrát viac energie ako na výrobu a následnú údržbu látkových plienok. Kombináciou troch prospešných scenárov (napr. pranie plienok na plné zaťaženie, nepoužívanie sušičky, opätovné použitie plienky na druhé dieťa) možno dosiahnuť zníženie skleníkových emisií až o 40 % alebo 200 kg v priebehu dva a pol roka, čo sa rovná riadeniu auta približne 1000 km. Už iba tým, že vymeníte jedno prebalenie jednorazovkou zo štyroch za prebalenie látkovou plienkou, môžete prispieť k zníženiu emisií CO₂ o 10 % ročne. Každá naša ratolesť vyprodukuje viac ako 1 tonu odpadu, ktorý sa rozkladá 200 rokov alebo sa spáli a chémia uvoľní do ovzdušia nebezpečné látky. Oproti tomu tieto látkové plienky môžete prať v ekologických pracích práškoch a sušiť ich na čerstvom vzduchu.

 

plienky3

 

Ušetríte prírodu aj peňaženku

Pri jednorazových plienkach vyhadzujete s plienkami do kontajnera aj peniaze. Ak budete prať látkové plienky, ušetríte 300 – 600 € počas celého obdobia, čo dieťa plienky vyžaduje. Okrem toho si látkové plienky môžete odložiť a použiť ich pre ďalšie bábätko alebo ich darujete sestre, ktorej sa práve narodilo dieťa. V takomto prípade sa ich úspora ešte zväčšuje. A viete, čo je na tom celom skvelé aj pre vás konkrétne? Nemusíte sledovať stále nejaké akcie a nosiť z obchodov obrovské balíky s plienkami. Všetko, čo potrebujete k prebaľovaniu, máte doma. Je to metóda so známkou 1.

Ekologické jednorazové plienky

V súvislosti s nimi nám napadá príslovie – keď neprší, aspoň kvapká. Nesie v sebe negatívnu konotáciu, že pomôžeme veľmi malou časťou, čo nie je úplne pravda, ale vymenovali sme vám dva ekologickejšie varianty, preto je toto príslovie na mieste. Jednorazové plienky, aj keď sú ekologické, sú stále odpadom, s ktorým sa musí planéta vysporiadať. Sú úžasne praktické, fungujú ako bežné komerčné „naplň-vyhoď“, len sú z kompostovateľných materiálov, ktoré sa dajú spracovať.

„Látkové plienky môžete prať v ekologických pracích práškoch a sušiť ich na čerstvom vzduchu.“

Nie sú najdokonalejšie, ale sú veľmi dobré

EKO jednorazové plienky sa nesmú vyrábať z celulózy a plastu, výrobcovia ich nahrádzajú kukuričným škrobom, čo je prírodný materiál. Neobsahujú ani chlór, ani žiadne syntetické parfumovanie. Vieme, že vôňa plienky po jahôdkach je príjemná, ale v takom prípade nie je na 100 % ekologická. Ak má certifikát EKO, môžete si byť istí, že neobsahuje TBT, ktorý zapríčiňuje v tele hormonálne problémy. Je teda pre vášho drobca zdravá a pre prírodu zdravšia než tie komerčné verzie.

Ale!

Bohužiaľ, ani pri najväčšej snahe nedokážu výrobcovia takýchto plienok vytvoriť produkt, ktorý by bol stopercentne ekologický. SAP gél, ktorý v jadre absorbuje moč, je použitý rovnako ako pri komerčných plienkach, ale je ho tam menšie množstvo. Tiež zapínanie na suchý zips nie je ekologická časť, a teda je takáto plienka kompostovateľná iba z vonkajšej strany. Zhrnieme to, sú dobré a určite sú lepšie, ako keby ste mali používať obyčajné jednorazové plienky. Pre vás, pre dieťa aj pre prírodu, no keď poznáme ekologickejší spôsob, bola by škoda nevybrať si ten. Je to metóda, ktorá sa snaží. Je akýmsi kompromisom. V známkovaní je na škále 2 – 3.

Bežné jednorazové plienky – zlé pre prírodu

Niečo úžasné sa stalo, keď ľudia vynašli jednorazové plienky. Revolúcia pre mamičky. Toľko ušetreného času, taká jednoduchosť. Presne tento pocit zažívalo ľudstvo, aj keď prišli všetky jednorazové obaly. Zrazu nás zavalila vlna pohodlnosti, bezstarostnosti, zober, vyhoď, kúp nové, ale vy už viete, že cestou k ekológii je trvalo udržateľný spôsob života. Nič jednorazové. Navyše, z ekologického hľadiska ide v prípade týchto plienok o časovanú bombu. Plienka sa dostane na smetisko, kde sa rozkladá od 200 – 500 rokov v závislosti od materiálu a poveternostných podmienok. Keď si uvedomíte, že za deň miniete približne šesť plienok a skúsite si číslo vynásobiť dňami v roku s miliónmi detí, ktoré takto fungujú, tak nám vznikajú obrovské haldy odpadu, ktorý nás niekoľkonásobne prežije. Tieto plienky sa nevyparia. Buď sa spália a dýchame ich, alebo hnijú na skládke.

„Jednorazové plienky sa nevyparia. Buď sa spália a dýchame ich, alebo hnijú na skládke.“

Zlé pre deti

Tento druh plienok nie je z biobavlny ani z konope. Je z ropy, celulózy a iných chemikálií, ktoré sú celé dni v priamom kontakte s pokožkou vášho drobčeka. Naša koža nie je sklo, z ktorého tekutina stečie dolu, je priepustná a cez tieto póry sa dostáva chémia priamo do ich telíčka. Ak vás nezaujíma stav našej prírody, zdravotné riziko by vás možno mohlo. Za to, že sú plienky krásne biele, môžeme poďakovať chlóru, ktorým sa bielia. Jeho vedľajším produktom je dioxín, ktorý je toxický.

Prečo sa predávajú?

Napadlo vám, prečo sa predávajú, keď sú také škodlivé pre deti aj pre prírodu? Odpoveď je jasná, predávajú sa aj cigarety, nikto vás nenúti kupovať ich. Všetko je na vás ako na spotrebiteľovi, na kúpnej sile, ktorá má možnosť voľby. Uvedomte si, že pokožka novorodenca je päťnásobne tenšia než pokožka dospelého. Šanca, že prepustí škodlivé látky je veľmi vysoká a v momente reaguje zápalom a podráždením. Jediný, pre koho sú bežné jednorazové plienky výhodné, ste vy. Pre vás je to pohodlné a komfortné, pre vaše dieťa ani prírodu to príjemné nie je. A vlastne, keď sa zamyslíme… nie sú dobré ani pre vás, veď sú najdrahšou verziou spomedzi štyroch možností, ktoré sme vám ponúkali. Táto metóda dostala známku ako v škole. Je ňou číslo 5.

 

Autor: Zuzana Vrecková

 

1221 zhliadnutí
Naposledy zmenené 23. október 2022

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.