Zo sveta

Svet 29. júl 2023

7 dôvodov, prečo by ste mali používať SPF každý deň Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

SPF chráni vašu pokožku pred škodlivými slnečnými lúčmi, ktoré môžu viesť k pigmentácii, spáleniu, predčasnému starnutiu a v extrémnych prípadoch aj k rakovine. Ako si vybrať ten správny?


SPF (Sun Protection Factor), a teda ochranný slnečný faktor, je pravdepodobne najdôležitejším produktom vo vašej kozmetickej rutine. O tom, že sa máme natierať opaľovacím krémom na vrchole leta alebo keď ideme na pláž, počúvame z každej strany, ale pravda je taká, že by sme sa mali SPF natierať každý jeden deň. Áno, aj keď je vonku dážď a hlboká zima, stále by ste si mali nanášať ochranný faktor pred slnkom.

Prečo je to tak?

1. Chráni pred škodlivými UVA a UVB lúčmi

Pri správnom výbere SPF faktora sú najlepšie tie, ktoré sú širokospektrálne – to sú tie, ktoré chránia pred UVA aj UVB lúčmi, ktoré pochádzajú zo slnka. UVB lúče spôsobujú spálenie a rakovinu kože, zatiaľ čo UVA lúče majú na svedomí predčasné starnutie. Okrem zníženia rizika spálenia a predčasného starnutia, používanie SPF teda znižuje riziko i vznik rakoviny kože. Aj keď to môže znieť desivo, je to realita a aplikovanie SPF výrazne redukuje výskyt melanómu (najzávažnejší typ rakoviny kože) a akékoľvek poškodenie vášho tela, ktoré so slnkom súvisí.

2. Znižuje známky starnutia

Tento kozmetický aspekt sme už načrtli, UVA lúče zo slnka môžu poškodiť pokožku a spôsobiť, že bude náchylnejšia na prejavy starnutia. Všetka tá tvrdá práca, ktorú odvádzate s retinolom, kolagénom či kyselinou hyalurónovou, aby ste zastavili čas... V podstate to všetko rušíte tým, ak počas dňa nenosíte SPF. Už je dlhodobo vedecky dokázané, že SPF znižuje skorý nástup jemných liniek vrások a tmavých škvŕn, tak prečo by ste ho nechceli pridať do svojej rutiny?

Pozrite si náš TikTok

@zelenydennik #zelenydennik #algamaris #ekoopalovanie ♬ Natural Emotions - Muspace Lofi

3. Chráni viac ako podkladové bázy a zvlhčovače

Podkladové bázy a hydratačné krémy s obsahom SPF sú na trhu už pomerne dlho – všimnite si, že na etikete niektorých vašich obľúbených podkladových báz môže byť napísané „obsahuje SPF“. Jediným problémom je, že obsah SPF je znížený zvyškom produktu, čo znamená, že je oveľa menej účinný a neposkytuje ani zďaleka takú ochranu, akú potrebujete. Navyše, maximálna ochrana, ktorú ponúkajú, je zvyčajne okolo SPF 15, no v ideálnom prípade by ste mali používať SPF 30 alebo vyšší, aby ste skutočne chránili svoju pokožku.

4. Chráni vašu pokožku pred používaním kyselín

Ak ste pravidelným používateľom AHA, BHA a retinolov, potom potrebujete SPF vo svojej rutine o to viac. AHA a BHA fungujú na princípe odlupovania pokožky, odstraňujú všetky odumreté kožné bunky z povrchu a odhaľujú sviežu vrstvu pokožky, čo znamená, že je ešte náchylnejšia na poškodenie slnkom. Rovnakým spôsobom retinol robí pokožku citlivejšou na slnečné žiarenie. To znamená, že hoci sa o svoju pleť staráte pravidelným peelingom a poctivo si nanášate retinol, všetko je zbytočné, ak potom cez deň nenosíte ochranný faktor.

 

SPF Faktor ZelenyDennik BIOR

 

5. Chráni pred hyperpigmentáciou

Hyperpigmentácia môže byť spôsobená akné, nahromadením melanínu a poškodením slnkom, a často sa prejavuje fialovými, červenými alebo tmavšími škvrnami na koži. Poškodenie slnkom je jedným zo spúšťačov, ktoré ju spôsobujú a ešte viac zhoršujú, takže ak chcete svoju hyperpigmentáciu nechať vyblednúť alebo liečiť, potom je SPF opäť nutnosťou.

Vaša pokožka reaguje na poškodenie slnkom produkciou väčšieho množstva melanínu, ktorý následne spôsobuje pigmentáciu, čo znamená, že vynechanie SPF je kontraproduktívne. Používaním SPF necháte ochranu pred slnkom na kozmetický produkt namiesto toho, aby to robila vaša pleť, takže sa pokožka nebude musieť naštartovať a produkovať melanín, ktorý spôsobuje pigmentáciu.

6. Posilňuje vašu kožnú bariéru

Je to úplne jednoduché – poškodenie slnkom spôsobuje pokožke stres a vystresovaná pokožka nie je zdravá. Zatiaľ čo funkciu kožnej bariéry tvorí viacero rôznych faktorov, ako je hydratácia, používanie správnych ingrediencií a vyhýbanie sa príliš agresívnym zloženiam, ochrana pred UV žiarením zohráva veľkú úlohu. Okrem toho oslabené kožné bariéry oveľa častejšie pocítia následky poškodenia slnkom, čo môže viesť k pigmentácii a ešte viac zhoršiť daný problém. Aby ste to všetko potlačili v zárodku, uistite sa, že si každý deň nanášate širokospektrálny SPF, aby ste predišli akémukoľvek ďalšiemu poškodeniu alebo stresu pokožky.

Bonus: Vždy myslite pri voľbe opaľovacích krémov aj na prírodu.

 

koral zelenyzennik

Chrániť svoju pokožku a zároveň koralové útesy je možné. Hoci máte pocit, že problémy mora a oceánov sú na míle vzdialené, nedajte sa pomýliť. Zdravé koralové útesy sú jedným z najcennejších ekosystémov na Zemi. Koralové ekosystémy na celom svete však čelia vážnym hrozbám z viacerých zdrojov vrátane klimatických zmien, neudržateľného rybolovu, znečistenia na súši, zastavania pobrežia, chorôb a invazívnych druhov.

Ročne skončí v oceáne 4- až 6-tisíc ton opaľovacieho krému. Látky v týchto krémoch následne poškodzujú koraly. Vyberajme si preto takú slnečnú kozmetiku, ktorá chráni koraly, napríklad hlavné aktívne zložky opaľovacieho biomlieka v spreji Alga Maris sú Alga-gorria®, čo je anti-oxidant, minerálny filter, bioslnečnicový olej a biokokosový olej. Zvyšné použité suroviny sú z kontrolovaného biologického pestovania. Nič, čo by ohrozovalo naše vzácne koraly.

1045 zhliadnutí
Naposledy zmenené 29. júl 2023

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.