Zo sveta

Svet 15. august 2023

Modré svetlo zo smartfónov a počítačov spôsobuje predčasné starnutie pleti Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Vieme, že našu pokožku musíme chrániť pred UV žiarením, ale čo modré svetlo?

V dôsledku zvýšeného používania elektronických zariadení, ako sú smartfóny a notebooky, vystavujeme našu pokožku radu nežiaducich účinkov. Početné štúdie preukázali, že vystavenie modrému svetlu urýchľuje proces starnutia a spôsobuje hyperpigmentáciu. Dá sa pred ním uchrániť?

Čo je modré svetlo?

Väčšinu nášho vystavenia modrému svetlu spôsobuje slnko, ale vyžarujú ho aj zariadenia ako smartfóny, tablety a televízory. Ak by sme mali porovnať intenzitu svetla vyžarovaného elektronickými zariadeniami s intenzitou slnka v rovnakej vlnovej dĺžke modrého svetla, prvá by bola oveľa nižšia. Avšak podľa niektorých odhadov strávime až 40 %  pred obrazovkami elektronických zariadení a vzhľadom na to, že sú ľudia neustále vystavení umelému modrému svetlu, riziko poškodenia kože sa zvyšuje.  

Aký vplyv má modré svetlo na našu pokožku?

Digitálne starnutie

S vlnovou dĺžkou medzi približne 390 a 500 nm môže modré svetlo preniknúť pokožkou hlbšie ako lúče UVA aj UVB, pričom sa šíri cez epidermis hlboko do dermálnej vrstvy tkaniva. Štúdie tiež poukazujú na to, že môže trvalo poškodiť kožné bunky a stimulovať rozpad podporných vlákien. Tým, že modré svetlo preniká cez epidermis a dermis a spôsobuje zmeny v kožných bunkách, zvyšuje tvorbu voľných radikálov. Tento oxidačný stres poškodzuje kožné bunky, lipidy a proteíny, čím sa na pokožke časom objavujú jemné línie a vrásky. Keď sa kolagén a elastín oslabujú v dôsledku poškodenia voľnými radikálmi, prejavy starnutia sa zrýchľujú.  A to nie je všetko. Vplyv modrého svetla môže viesť k poškodeniu DNA, čo vedie k neschopnosti opätovne opraviť kožné bunky, narúša sa funkcia ochrannej bariéry pokožky, čo vedie k strate vlhkosti a oslabeniu imunity pokožky.

 

ANNEMARIE BÖRLIND ROSE NATURE Internet 9974

 

Hyperpigmentácia

Modré svetlo vyvoláva hyperpigmentáciu, ktorá môže viesť k vzniku slnečných škvŕn alebo tmavých škvŕn tým, že ovplyvňuje produkciu melanínu v našich kožných bunkách. Pigmentácia spôsobená modrým svetlom je tmavšiatrvalejšia ako tá, ktorú spôsobuje UVA a UVB žiarenie. Najmä ľudia s tmavším odtieňom pleti by mali byť dostatočne chránení. Tí sú náchylnejší na hyperpigmentáciu spôsobenú modrým svetlom.

Okrem toho, štúdie poukazujú aj na to, že modré svetlo zvyšuje produkciu prozápalového cytokínu, čo má za následok začervenanieopuchy.

Ako sa môžeme chrániť?

Najjednoduchším spôsobom ako minimalizovať poškodenie, je, samozrejme, obmedziť čas strávený za obrazovkami, ale vieme, že to nemusí byť také jednoduché. Pomôcť môže i nastavenie modrých filtrov na obrazovkách elektronických zariadení. Ďalším spôsobom môže byť použitie produktov, ktoré chránia pred poškodením modrým svetlom.

 

Annemarie Borlind

 

Značka ANNEMARIE BÖRLIND sa zaradila medzi jednu z prvých, ktorá priniesla na trh produkty chrániace pred vplyvom modrého svetla. Produkty línie ROSE NATURE blokujú prienik modrého svetla, čím chránia pokožku pred poškodením buniek. Obsahujú jedinečný komplex troch druhov ruží, ktoré nielenže chránia, ale tiež zvyšujú elasticitu pokožky, hydratujúposilňujú jej prirodzenú kožnú bariéru. Inovácia, ktorú je jednoduché zapracovať do dennej rutiny, zároveň prekvapí účinkami, ktoré sú neoceniteľné i z dlhodobého hľadiska.

Viac o produktoch Annemarie Borlind.

1129 zhliadnutí
Naposledy zmenené 15. august 2023

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.